Praha 21. 2. 2018 - Několik příznivců výzvy Mantinely demokracie se proměnilo v delegaci ze Severní Koreje. Předali plakáty s výzvou Mantinely demokracie Kanceláři prezidenta republiky, Úřadu vlády, Senátu a do Poslanecké sněmovny ČR. Chtěli tak upozornit na to, že vláda musí dodržovat ústavní principy a zachovat nezávislost klíčových demokratických institucí. Mantinely demokracie bude nově hlídat expertní skupina i osobnosti, které podpořily výzvu.
Recesistická akce chtěla ukázat, jak by v případě černého scénáře mohla dopadnout česká demokracie. Desítky osobností veřejného života chtějí nově hlídat politiky, aby podobným scénám předešli. Vyzývají vládu, aby se řídila zásadami demokratického vládnutí a nepřekračovala mantinely demokracie. „Dnes je to důležitější než jindy, protože mnozí občané přestávají věřit v instituce a jsou změnám systému nakloněni více, než byli dříve,” vysvětluje ekonom Edvard Outrata.
Mantinely vládě určili experti, hlídají je osobnosti
Na podnět Rekonstrukce státu určili experti jako Petr Pithart, Karel Eliáš, Edvard Outrata nebo Marek Antoš 19 konkrétních mezí, které žádná odpovědná vláda nemůže překročit. „Mantinely vychází ze základních principů daných Ústavou. Určují hranice, kde by už odpovědná vláda neměla zasahovat do výkonu státní správy, nezávislosti soudů, práv opozice a také svobody médií,” říká právník Rekonstrukce státu Josef Karlický.
Výzvu samotnou už podpořilo víc než 50 osobností včetně herce Tomáše Hanáka, dokumentaristky Olgy Sommerové anebo astronoma Jiřího Grygara. Nejnověji svoji podporu vyjádřil také herec Bolek Polívka a kajakář Vavřinec Hradilek. Společně chtějí hlídat, aby vláda mantinely nepřekračovala. „V případě celostátního referenda si dokážu představit otázku: Souhlasíte se zrušením koncesionářských poplatků a omezení vysílání veřejnoprávních médií? V tom vidím velké nebezpečí. Veřejnoprávní média jsou jednou z pojistek demokracie,“ říká herec Tomáš Hanák.
Překročení mantinelů posoudí stálá skupina expertů
V praxi má hlídání mantinelů vypadat jako spolupráce analytiků z Rekonstrukce státu, expertů na ústavní právo a politologii a osobností, které podpořily výzvu. Tým Rekonstrukce státu bude monitorovat jednotlivé kroky vlády a návrhy zákonů. Pokud narazí na informace o tom, že hrozí překročení mantinelů, dají konkrétní případ posoudit stálé skupině expertů. Tu tvoří v současnosti třeba Karel Eliáš, Edvard Outrata, Petr Pithart, Marek Antoš, Lukáš Linek, Lukáš Jelínek, Jiří Jirsa, Jan Wintr a Maxim Tomoszek. „Cílem konzultací s experty je široká shoda, jestli vláda mantinel překročila nebo o něj jen zavadila. Ideálním výsledkem je jasné stanovisko - jako na semaforu, přičemž zelená by značila planý poplach, oranžová nežádoucí kroky vlády a červená již ohrožení mantinelů, kdy bychom nejen apelovali na politiky, ale mobilizovali také veřejnost,” říká právník Josef Karlický. „Pokud budou ohrožena veřejnoprávní média, počítám s tím, že lidé vyjdou do ulic,“ dodala k tomu dokumentaristka Olga Sommerová.
Mantinely cílí na politiky
Výzvu k respektování Mantinelů demokracie vzali na vědomí také první politici. Přijal ji třeba šéf Pirátů Ivan Bartoš, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, poslanec Petr Gazdík (STAN), poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO 2011). Připojili se také senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), Václav Láska (Senátor 21), nebo František Bublan (ČSSD). „Vcelku unikátní je právě to, že oslovujeme i politiky, aby vyjádřili souhlas s obsahem výzvy a deklarovali její respektování ve své práci a zapojení do hlídání mantinelů. Tlak na skutečné dodržování mantinelů ale musí jít od lidí, v případě vlády pak také od opozice,” doplnil Josef Karlický.
Kde hrozí překročení mantinelů?
Dosud největším ohrožením mantinelů demokracie byla loňská systemizace státní správy. Stálá skupina expertů se jí už jednou zabývala. „Situaci ohledně systemizace sledujeme již od Vánoc, ještě než jsme spustili výzvu Mantinely demokracie. Tehdy ještě nebyly k dispozici potřebné podklady. Aktuálně se nám podařilo získat nové informace - podklady od jednotlivých ministerstev. Z nich vyplývá, že vláda neměla žádné anebo jen vágní zdůvodnění organizačních změn na úrovni odborných náměstků,” říká Martin Kameník z občanského sdružení Oživení, který je garantem Rekonstrukce státu. Vzhledem k novým skutečnostem skupina expertů znovu v nejbližších dnech posoudí, jestli v případě loňské systemizace vláda překročila jeden z mantinelů demokracie.
Aktuálně experti Rekonstrukce státu sledují vládní návrh pro zavedení celostátního referenda. „Referendum neznamená automaticky překročení mantinelů, ale musí být v souladu s Ústavou a neporušovat mezinárodní závazky,“ předestřel Josef Karlický. Dalším monitorovaným mantinelem je pak to, jestli vláda nezůstává v demisi déle, než je nezbytně nutné. „Toto rozhodnutí závisí hlavně na prezidentovi, ale své k němu může říct i samotná vláda. Proto bedlivě sledujeme prohlášení některých členů vlády o tom, že vláda důvěru vlastně ani nepotřebuje, že může zůstat bez důvěry klidně po zbytek volebního období. To by přitom znamenalo jasné překročení mantinelů,“ uzavřel Martin Kameník.
Co je to Rekonstrukce státu?
Rekonstrukce státu je platforma nevládních organizací, které se zabývají otázkami dobrého vládnutí, transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. Tvoří ji téměř 20 organizací včetně týmu právníků Frank Bold, občanského sdružení Oživení, spolku EconLab, neziskové organizace Otevřená společnost a projektu Naši politici. Podle svého know-how se pak jednotlivé organizace podílejí na práci odborných skupin, přípravě kampaní nebo monitoringu politiků.