Trikolóra, Děčín
Vyjádření politika: Omlouvám se, ale na Vaše otázky neodpovím a to z jednoho prostého důvodu. Domnívám se, že chceme-li v této zemi snižovat korupci, tím prvním, co musíme udělat, je omezit moc státu. Představa, že korupci, která primárně vzniká z toho, že stát (resp. Evropská unie) stále více proniká do oblastí, kde nemá co dělat, vymýtíme tím, že určitým orgánům státu dáme více pravomocí, je zcela mylná. Nakonec je velmi dobře známý citát Publia Cornelia Tacita: „Čím horší je stát, tím více má zákonů“.
Jestliže bude stát přes veřejné rozpočty podporovat více oblastí lidského života, logicky vzroste korupce. Fondy Evropské unie a to, jak jsme si je u nás nastavili, jsou toho jasným důkazem. Místo toho, aby šly výhradně do infrastrukturálních odvětví (ekonomickou mluvou do tzv. veřejných statků), mohli jsme a stále se můžeme s nimi setkat i v podpoře všemožných podnikatelských aktivit. Logicky s tím dnes řešíme celou řadu „korupčních kauz“ a mnohdy také „jen“ nepovedených podnikatelských záměrů, na které byly evropské peníze použity.
Specifickou formou rozkrádání peněz občanů je potom schvalování zákonů, díky nimž dochází k převádění peněz občanů obvykle velkým podnikatelským subjektům. Namátkou můžu jmenovat podporu biopaliv nebo solární energie. Krádeží to nenazýváme jen proto, že je to předepsáno zákonem. Není to nic nového pod sluncem, v devatenáctém století to popisoval Frederick Bastiat ve svém spisu Zákon (1850): „Aby se loupení pro lidské svědomí stalo spravedlivým a posvátným, stačí, aby jej nařídil a schválil zákon.“
Na stránkách vaší organizace jsem si nevšiml, že byste těmto problémům věnovali pozornost, přestože jsou podstatou problému, který zcela oprávněně chcete řešit. Více moci nejrůznějším kontrolorům ale nakonec znamená, že jen opět zvyšujete jejich korupční potenciál.