Senátoři dnes zvolí zbývající čtyři členy nově vzniklého Úřadu pro dohled nad financováním politických stran.
Ti tak doplní vedoucího právního oddělení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a bývalého člena ČSSD Vojtěcha Weise navrženého do funkce touto stranou. Toho na konci roku do čela úřadu vybral prezident Zeman.
Z koho budou senátoři vybírat?
Senátoři budou volit dva členy úřadu z kandidátů, které senátorům doporučili poslanci. Jde o: exposlance ODS Františka Siveru, daňovou poradkyni Lenku Maštálkovou navrženou KSČM (zřejmě jde o manželku komunistického europoslance Jiřího Maštálky), ekonoma z Masarykovy univerzity Jiřího Navrátila navrženého ČSSD a právníka NKÚ Zdeňka Varhaníka, který neúspěšně kandidoval v pardubických komunálních volbách za hnutí ANO.
Dále Senát vybere jednoho kandidáta na člena úřadu z kandidátů navržených senátory mezi tajemníkem jihlavského magistrátu Lubomírem Dohnalem, někdejší senátorkou za STAN Janou Juřenčákovou, brněnským úředníkem Tomášem Hudečkem, Petrem Andrášim, kterého nominoval předseda Strany práv občanů Jan Veleba, a bývalým náměstkem ministryně práce Janem Markem, kterého navrhl senátor ČSSD Martínek.
Čtvrtého člena úřadu senátoři vyberou ze dvou kandidátů, které navrhl prezident NKÚ Miroslav Kala. Jimi jsou současný tajemník prezidenta NKÚ Michal Pleticha a předseda sdružení Oživení Martin Kameník.
První složení úřadu bude klíčové
Ve dvou ze tří skupin kandidátů, z nichž budou senátoři volit, mají reálné šance na zvolení kandidáti nominovaní nejsilnější vládní stranou. Pokud by ve volbě uspěli jak ekonom Jiří Navrátil i bývalý náměstek ministryně práce Jan Marek, měla by ČSSD v pětičlenném vedení úřadu (předseda + čtyři členové) hned trojí, tj. nadpoloviční zastoupení.
Strana se přitom právě kvůli svému financování v uplynulém roce hned několikrát dostala do hledáčku médií a veřejnosti (prohraný soudní spor s nedávno zesnulým advokátem Altnerem, zadlužení strany, statitíscové dary na kampaň prostějovské ČSSD, které nebyly v účetnictví strany).
První složení úřadu přitom bude mít klíčovou roli pro to, aby vznikla důvěryhodná a veřejností i politiky respektovaná instituce, která nastaví kvalitní dohled nad financováním stran a kampaní v Česku.
Pozouhodnou politickou minulost můžeme sledovat i u dalších kandidátů, například u exposlance ODS Františka Sivery (který získal nejvíce hlasů při hlasování v Poslanecké sněmovně). Ten v minulosti čelil kritice hned v několika sporných situacích (při snaze vyjmout veřejnost ze stavebního řízení s výjimkou počáteční fáze, za spolunavržení schváleného zákona odpouštějícího továrnám poplatky za znečišťování vzduchu, za využívání městských prostor pro salon, o jehož pronájmu rozhodovala manželka).
Dotazovali jsme kandidáty, zde jsou jejich odpovědi
Všechny nominované jsme před volbou oslovili s několika dotazy o jejich představě fungování úřadu. Jejich odpovědi najdete zde.