Prosadit do roka devět zákonů proti korupci. To byl cíl Rekonstrukce státu v roce 2013. Rekonstrukční mise se nakonec protáhla na více než 10 let a organizace pomohla prosadit 25 zákonů, které pomáhají hlídat mocné a šetřit veřejné peníze. Jednotlivé garantské organizace se rozhodly působení Rekonstrukce státu po úspěšné dekádě ukončit. Frank Bold, Otevřená společnost, Oživení, Datlab Institut a Hlídač státu však dále pokračují ve svých projektech pro otevřený, efektivní a hospodárný stát.
Rekonstrukce státu končí svou činnost v oblasti prosazování zákonů proti korupci i v dalších oblastech, jimž se věnovala. Původní misí spolku bylo prosadit 9 zákonů proti korupci. Tento cíl byl významně překonán a organizace pomohla na svět hned 25 zákonům pro otevřený stát a efektivní kontrolu veřejných peněz. Vedle toho realizovala více nelegislativních projektů a průběžných činností, jako je například trvalá ochrana práva na informace před pokusy ho omezit.
Zástupci garantských organizací Rekonstrukce státu, mezi něž aktuálně patří Frank Bold, Otevřená společnost, Oživení, Datlab Institut a Hlídač státu, se společně rozhodli ukončit činnost spolku Rekonstrukce státu k 31. 12. 2024.
Původní poslání Rekonstrukce státu bylo nejen naplněno, ale významně překonáno. V roce 2013 si zakladatelé Rekonstrukce státu mysleli, že půjde o projekt na jeden rok, maximálně na jedno volební období. Během dekády se významně proměnil jak styl práce Rekonstrukce státu, tak i rozsah témat, kterým se Rekonstrukce státu odborně a advokačně věnovala. Kromě boje s korupcí se tak záběr organizace rozšířil i na ochranu demokracie, nezávislost médií, svobodu slova, odolnost Česka nebo zefektivnění státní správy.
Vzhledem k šíři agend a formátů práce se už dále těžko hledala shoda mezi všemi garantskými organizacemi. Garanti Rekonstrukce státu se po zralé úvaze rozhodli, že si přejí společný projekt ukončit. Jednotlivé garantské organizace, tedy Frank Bold, Otevřená společnost, Oživení, Datlab Institut a Hlídač státu, pokračují ve své činnosti dále a vnímají konec Rekonstrukce státu jako příležitost, jak nastavit nové modely spolupráce, flexibilně reagovat na aktuální výzvy a soustředit se na konkrétní oblasti, kde mohou být jednotlivé organizace nejvíce přínosné.
Stejně tak budou dokončeny již započaté projekty Rekonstrukce státu usilující o odpovědný stát a ochranu demokracie v Česku.
Rekonstrukce státu vznikla v roce 2013 v dobách hlubokého korupčního temna a deziluze občanů z politiky. Společný projekt Frank Bold, Transparency International, Otevřené společnosti a Oživení chtěl prosadit do českých zákonů 9 systémových pojistek proti korupci. Plánem bylo posvítit si především na financování politických stran, kontrolu veřejných peněz, transparentnost, čistý legislativní proces, nezávislost státní správy i nezávislé vyšetřování korupce.
Prvním úspěchem Rekonstrukce státu bylo ještě v roce 2013 zrušení možnosti vlastnit firmu skrze anonymní akcie (akcie na doručitele). Největším úspěchem a vlajkovou lodí tohoto období se však stalo prosazení registru všech smluv za veřejné peníze v roce 2015. Registr smluv umožnil občanům přímou veřejnou kontrolu státních výdajů. Transparency International opustila projekt Rekonstrukce státu v březnu 2015, aby se mohla více soustředit na vlastní témata.
Celkově se za první volební období, kdy na politiky dohlížela Rekonstrukce státu, podařilo prosadit v dostatečné kvalitě 5 z 9 vytyčených zákonů. Úspěch Rekonstrukce státu a zároveň nedokončená práce na 9 zákonech přiměly garantské organizace k tomu, aby společný projekt pokračoval i v dalším volebním období. Zástupci všech organizací však cítili, že jenom bojovat s korupcí už nestačí. Proto se novým cílem Rekonstrukce státu stala i ochrana demokracie a jejích základních principů a institucí.
Po volbách v roce 2017 si Rekonstrukce státu určila 3 základní cíle - přijetí zbytku zákonů z původní velké devítky, hájení již přijatých zákonů a nově i hlídání základních principů demokratického vládnutí v Česku. Garanty organizace se kromě Frank Bold, Otevřené společnosti a Oživení nově staly také EconLab (dnešní Datlab Institut) a Hlídač státu.
Mezi významné prosazené zákony z této doby patří například posílení práva občanů na informace z veřejné správy (zlepšení Infozákona č. 106/1999 Sb.), nominační zákon, který má bránit přidělování politických trafik ve státních firmách a dále i evidence skutečných majitelů, díky níž je možné u politiků lépe identifikovat střet zájmů.
Rekonstrukce státu se na poli obrany demokracie a jejích principů zapojila mimo jiné i do protestů za nezávislost justice na jaře 2019. V roce 2020 stála Rekonstrukce státu za založením Sítě k ochraně demokracie, unikátní sítě spojující občany z různých koutů názorového spektra i různých koutů republiky.
Záběr rekonstrukčních témat se posunul od boje s korupcí směrem k dalším oblastem, kde se lze bránit proti celkové krádeži státu. Ochrana demokracie, nezávislost médií, svoboda slova i reformy státní správy. Takové projekty vyžadují širší spolupráci napříč neziskovým sektorem. Rekonstrukce státu se během let postupně měnila a vyvíjel se i její styl práce.
Původní duch Rekonstrukce státu kromě shody expertů stavěl i na rozsáhlé podpoře aktivních občanů ze všech koutů republiky. Postupně se Rekonstrukce státu stále více měnila spíše v expertní a advokační centrum, které na projektech spolupracuje s širokou paletou dalších organizací a expertů.
Spolek i nadále úspěšně prosazoval další protikorupční a reformní opatření. Z posledních úspěchů je to například novela služebního zákona, posílení nezávislosti státního zastupitelství na vládě nebo zákon o ochraně oznamovatelů. Více k 25 rekonstrukčním zákonům přijatým od roku 2013 až dodnes najdete tady.
Co všechno prosadila Rekonstrukce státu?
Podařilo se nám prosadit 25 zákonů pro transparentnější a férovější stát. Anonymní firmy už nedosáhnou na dotace. Pomohli jsme konci politických trafik ve státních firmách. Dosáhli jsme větší nezávislosti státních zástupců na vládě. Majetková přiznání politiků jsou online. Díky registru smluv můžeme kontrolovat nákupy státu. A to je jen malý zlomek rekonstrukčních úspěchů.
Rekonstrukční zákonyRekonstrukce státu se vždy snažila kromě stavby funkčních základů reagovat i na aktuální výzvy. Příkladem může být reakce na pandemii koronaviru skrze projekt Nezhasínat! nebo projekt Odolnější Česko, který založila po ruském útoku na Ukrajinu z února 2022. Tento projekt prosazuje cesty, jak utnout financování ruského režimu a lépe vymáhat sankce proti Putinovu režimu v Rusku.
Garantské organizace Rekonstrukce státu, tedy Frank Bold, Oživení, Otevřená společnost, Hlídač státu a Datlab Institut si váží vzájemné spolupráce na Rekonstrukci státu. Díky ní vznikly unikátní projekty, které pomohly přivést do českého právního řádu 25 nových zákonů či významných změn již přijatých zákonů, a hlavně uvedly tyto zákony v život. Všichni zúčastnění díky tomu načerpali unikátní zkušenosti, které zúročí ve své další práci.
Konec Rekonstrukce státu umožní hledat nové cesty, jak mohou jednotlivé organizace hájit veřejný zájem a prosazovat systémové změny. Všechny organizace chtějí i v budoucnu přispívat k modernizaci státu a k obraně demokracie před případnými hrozbami.
Kontakt pro média:
Markéta Bočková
tisková mluvčí Frank Bold
tel.: +420 734 440 603
marketa.bockova@frankbold.org
Rada garantů Rekonstrukce státu:
Michal Bláha, Hlídač státu
Pavel Franc, Frank Bold
Oldřich Kužílek, Otevřená Společnost
Šárka Zvěřina Trunkátová, Oživení