Chceme stát, který občany bere jako své partnery a vychází jim vstříc - od jednoduché komunikace po přívětivý a proaktivní přístup. Státní správu, která zvládne všechny výzvy 21. století. To nepůjde bez změny služebního zákona pro efektivnější a flexibilnější státní správu, která nepodléhá politickým tlakům.
Prosadit do roka devět zákonů proti korupci. To byl cíl Rekonstrukce státu v roce 2013. Rekonstrukční mise se nakonec protáhla na více než 10 let a organizace pomohla prosadit 25 zákonů, které pomáhají hlídat mocné a šetřit veřejné peníze. Jednotlivé garantské organizace se rozhodly působení Rekonstrukce státu po úspěšné dekádě ukončit. Frank Bold, Otevřená společnost, Oživení, Datlab Institut a Hlídač státu však dále pokračují ve svých projektech pro otevřený, efektivní a hospodárný stát.
Rok 2024 se pomalu chýlí ke konci a je na místě zrekapitulovat, co se v něm Rekonstrukci státu povedlo prosadit a co zůstává ve frontě zákonů do příštího roku. Mezi největší pozitiva z rekonstrukční agendy patří prosazení větší nezávislosti státního zastupitelství na vládě i slibná novela služebního zákona. Mnohé klíčové změny, včetně reformy dohledu nad veřejnými zakázkami, jsou však bohužel stále v nedohlednu. Pojďte se na úspěchy a výzvy letošního roku podívat blíž.
Tři čtvrtiny volebního období se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Vláda bude mít co dělat, aby dotáhla do konce řadu zásadních návrhů. Klíčové reformy, jako je novela služebního zákona nebo reforma ÚOHS, jsou teprve na začátku legislativního procesu. Vláda by měla rychle ubíhající čas maximálně využít k dotažení dalších opatření pro posílení demokratických pojistek i odolnosti Česka.
Vláda dnes schválila dlouho připravovanou novelu služebního zákona. Komplexní návrh Ministerstva vnitra má zefektivnit fungování státní správy. Zejména díky debyrokratizaci některých procesů, zajištění lepšího kariérního růstu a ochraně nejvyšších úředníků před politickými tlaky. Novela však stále nepočítá s proměnou role státních tajemníků.
Vláda by měla již brzy jednat o chystané komplexní novele služebního zákona. Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) předložilo slibný návrh, který se zaměřuje na zefektivnění státní správy, posílení pojistek proti politizaci a omezení resortismu. Po meziresortních připomínkách návrh nově zahrnuje i kariérní růst odborníků ve státní správě. Novela však stále nepočítá s proměnou role státních tajemníků tak, aby byli více odpovědní za chod ministerstev a plnění jejich priorit.
Zaměstnanci ve státní službě mají oproti svým kolegům v soukromém sektoru možnosti kariérního růstu velmi omezené. Odborníci a specialisté proto nezřídka přechází do soukromé sféry a zaměstnání ve státní správě jim slouží jen jako odrazový můstek pro získání zkušeností.
Bylo nebylo, kdysi dávno v české politice bujela korupce. A my jsme tomu nechtěli přihlížet... Proto vznikla v roce 2013 Rekonstrukce státu. Po 10 letech můžeme říci, že se Česko hodně změnilo. Když sčítáme úspěchy, podařilo se nám prosadit desítky změn zákonů. Nic z toho by ale nebylo možné bez vás - přátel, podporovatelů a partnerů. Děkujeme vám a jedeme dál.
Významné zefektivnění fungování státní správy, posílení její nezávislosti a omezení resortismu. To vše v hrubých obrysech slibuje novela služebního zákona, kterou dnes Ministerstvo vnitra poslalo k připomínkám do meziresortního řízení. Rekonstrukce státu i další nevládní organizace hodnotí návrh jako velmi slibný a potřebný. Nevyužitou příležitostí ale zůstává neschopnost státu přilákat a udržet odborníky.
Vláda Petra Fialy (ODS) má za sebou rok a půl vládnutí. Pětikoalice však nenaplnila velká očekávání: boj s korupcí vázne, ministr spravedlnosti vykosťuje protikorupční zákony a postupuje kontroverzním způsobem vůči justici. Přesto se vládní koalici řada věcí povedla - start digitalizace, posílení dohledu nad férovostí voleb nebo nezávislosti médií veřejné služby. Rekonstrukce státu přináší vysvědčení vládní pětikoalice formou slovního hodnocení.
Dnes a zítra probíhá konference Digitální Česko. Jak na tom však s digitalizací je státní správa? Česko už má digitální ústavu a agenturu, na hmatatelné výsledky však musíme ještě počkat. Rekonstrukce státu připomíná, že jenom „digitalizovat” pro efektivnější stát nestačí. Potřebujeme nový služební zákon, zjednodušit nákupy státu a poprat se s problémem závislosti státu na konkrétních dodavatelích služeb a technologií (vendor lock-in).
Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.
Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.
Experti spojení ve Společně & Digitálně považují vznik Digitální a informační agentury (DIA) za skvělou příležitost pro start digitální transformace České republiky. Vláda zatím podceňuje komunikaci o této klíčové instituci digitalizace, přesto se jedná o správný krok. Odborníci nabízí kabinetu Petra Fialy (ODS) pomocnou ruku a radí více využívat konzultace s Radou vlády pro informační společnost.
Až 365 různých úřadů je podle odhadů partnerské organizace DatLab uzamčených v pasti, kdy musí odebírat služby pouze od jediného dodavatele. Jen v oblasti veřejných zakázek v IT sektoru jde celkem o 8,5 miliardy korun ročně, zhruba 53 % všech zakázek. Je to špatně, neboť je narušeno tržní prostředí a stát vynakládá zbytečné finanční prostředky navíc.
Vláda Petra Fialy připravila za zavřenými dveřmi novelu služebního zákona, která už prošla ve Sněmovně druhým čtením. Vládní návrh jde dobrým směrem, ale je málo ambiciózní a nepřinese potřebnou velkou reformu státní správy - větší efektivitu, flexibilitu a politickou neutralitu. Rekonstrukce státu doporučuje, aby vznikla ještě velká novela zákona. Je nezbytné, aby zavádění současné novely do praxe proběhlo transparentně. To by mohlo pomoci zmírnit obavy z potenciální snahy politicky ovládnout státní správu.
Dnes budou poslanci a poslankyně projednávat na mimořádné schůzi až čtyři zákony z oblasti odpovědného vládnutí. Půjde o klíčové pojistky proti korupci, klientelismu a praní špinavých peněz. Bude 7. 7. šťastným dnem pro protikorupční legislativu?
Rekonstrukce státu vyzývá členy vlády k zásadnímu urychlení přijetí legislativních a exekutivních opatření k omezení prostoru pro korupci, efektivnějšímu fungování státní správy a dalším opatřením k odpovědnému vládnutí.
Rekonstrukce státu před dvěma lety prosadila nominační zákon. Jeho cílem bylo zamezit vzniku takzvaných politických trafik, kdy do různých dozorčích a správních rad politici nominují své kamarády nebo příbuzné bez ohledu na kvalifikaci. Vznikl proto Výbor pro personální nominace. Ten ale stále funguje spíše jako razítkovací výbor. Schvaluje totiž skoro každého a navíc mu to trvá v průměru jen hodinu. Rekonstrukce státu proto přichází se sadou doporučení, jak z nominačního zákona udělat účinnější nástroj pro výběr schopných kandidátů.
Náš vedoucí Josef Karlický pro vás sepsal druhý díl našeho komentářového seriálu. Od začátku nového volebního období už máme něco naschůzkováno. A rádi se s vámi podělíme o to, jak se noví poslanci a poslankyněmi nebo ministři staví k občanskému lobbingu a jaké jsou vyhlídky pro protikorupční zákony.
Spouštíme nový komentářový seriál našeho vedoucího Josefa Karlického s názvem Karlický a továrna na zákony. Těšit se můžete na komentáře k aktuálnímu politickému vývoji, dění v Parlamentu i na vládě nebo zákulisní příhody a postřehy ze života občanského lobbisty. Jmenování nové vlády je ideální příležitostí odstartovat s prvním dílem. Jak vrátit politiku do normálu a nezklamat očekávání voličů?
O digitálním státu se v posledních letech hodně namluvilo. A leccos se na něm i odpracovalo. Výsledky jsou ale jen omezené a občan si ho zatím příliš neužije. Strany, které zřejmě sestaví novou vládu, jsou připraveny s tím něco dělat. A my s tím chceme pomoci. Spojili jsme se proto s devíti dalšími organizacemi a spustili platformu Společně a digitálně, která se chce o skutečnou digitální transformaci státu i samospráv zasadit.
Rozšíření působnosti NKÚ, reformu ÚOHS, novelu zákona o státním zastupitelství, ochranu oznamovatelů korupce nebo úpravu pravidel pro předcházení střetu zájmů. To vše vláda slibuje přijmout ve svém koaličním programu. Některá další klíčová opatření proti korupci a pro transparentní vládnutí ale v dokumentu chybí, například posílení práva na informace nebo zákon o lobbování.
Státní správa není schopna efektivně zvládat krize a mnohdy zápasí i s běžným fungováním. Její postupy jsou pomalé a složité, nedokáže čelit složitějším výzvám a komunikace mezi státem a občanem včetně kvality poskytovaných veřejných služeb výrazně pokulhává. Nespokojení s jejím fungování jsou přitom nejen občané, ale i sami úředníci. Neziskové organizace, experti, akademici i podnikatelé proto apelují na vládu, aby modernizaci státní správy zařadila mezi své priority a začala na ní bezodkladně pracovat. A jsou připraveny s tím pomoci.
Obě koalice, které v těchto dnech jednají o vytvoření vlády, slibují ve svých volebních programech zájem na urychlení digitální transformace státu. Pokud chce nastupující vláda konečně nastartovat digitalizaci, která bude zjednodušovat život občanům a pomůže zefektivnit fungování státní správy, musí postupovat systematicky a vytyčit si v programovém prohlášení jasné priority. Nezávislí experti doporučují vyjednávacím týmům, které by to měly být. Rekonstrukce státu závěry poskytla i politikům.
Do voleb zbývá šest měsíců, politici ale pořád dluží občanům hned několik protikorupčních zákonů, které jsou přitom krok od schválení. Pojďme s tím společně pohnout. Právě díky ambasadorům Rekonstrukce státu, tedy dobrovolníkům a dobrovolnicím ze všech koutů republiky, se nám podařilo prosadit už osm klíčových opatření, které zprůhledňují stát a šetří veřejné peníze. Než se navolí nová Sněmovna, bude třeba ještě pořádně zabrat. A potom také politikům za jejich hlasování vystavit vysvědčení. Pokud už tě nebaví nečinně sedět a nadávat, pojď nám s tím pomoci!
Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu proto představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu - neefektivní státní správy, pomalé digitalizace a velkého prostoru pro korupci, a vyzývá všechny politické strany k jejich začlenění do volebních programů.
Zatímco slovenské nižší soudy zveřejnily za posledních 10 let asi 3 a půl milionů soudních rozhodnutí, české soudy jen několik tisíc. Publikace pravomocných rozhodnutí soudů je přitom klíčovým krokem k transparentnosti, který pomůže občanům, státu i samotným soudům. Zveřejňování teď může nakopnout nová databáze rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti. Abychom ale slovenské sousedy dohnali, je třeba povinnost zakotvit do zákona. Ten už mají na stole senátoři.
Rekonstrukce státu společně s Hlídačem státu zaslala vládě loni v červnu balíček doporučení, jak lépe zvládat pandemii a zjednodušit život občanům pomocí digitalizace státu. Navrhovali jsme zlepšení v oblasti komunikace směrem k občanům nebo zjednodušení dostupných služeb. Situace se ale výrazně nezlepšila. Nejvýraznějším posunem je spuštění pandemického webu. V oblasti vyřizování dokladů nebo odstranění omezení u datových schránek jsou ale zatím jen dílčí posuny. Zveřejňování dat o pandemii se stát dlouhodobě brání.
Vláda schválila harmonogram digitalizace služeb veřejné správy. Světlé digitální zítřky ale podle materiálu občany nečekají. Katalog všech služeb státu zatím není hotový, většina ministerstev neplánuje v dalších čtyřech letech digitalizovat nic a jen minimum služeb má být dostupných na Portálu občana. Letos se dočkáme pouze dvou nových služeb týkajících se péče o válečné veterány a přímého zaopatření dospělých osob.
Reforma exekucí čeká na schválení Parlamentem už téměř rok a půl. Její projednávání je ve Sněmovně stále odkládáno, a narůstá tak riziko, že celá reforma spadne na podzim s volbami pod stůl. Opoziční poslanci proto požadují na příští týden mimořádnou schůzi, na které by se projednaly oba klíčové zákony, novela exekučního řádu i insolvenčního zákona. Politici mají jedinečnou příležitost zasadit se o odstranění korupčního prostředí v exekucích.
Krize způsobená epidemií koronaviru odhalila dlouho bobtnající problémy české státní správy a zaostávající digitalizaci státu. Podle mezinárodního šetření byly dopady na fungování státní správy na regionální úrovni v ČR nejhorší. Digitalizaci v ČR stále táhnou zejména iniciativy mimo státní správu. Politici stále více tendují k zásahům do odborného výkonu státní správy, z níž odborníci kvapem odcházejí. Experti se shodují, že pomoci může jen jednotné, silné a nezávislé vedení státní správy, které dokáže být respektovaným a spolehlivým partnerem vlády. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu veřejné správy, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.
Poslanci dnes schválili návrh, aby nižší soudy povinně zveřejňovaly svá rozhodnutí ve veřejně dostupné centrální databázi. Povinnost dosud nařizovala pouze ministerská instrukce, soudy však svá rozhodnutí publikovaly jen minimálně. Opatření, které Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazovala, posílí transparentnost soudů, jejich předvídatelnost a pomůže i sjednocení judikatury.
Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na druhou pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.
Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.
Vláda nemá jasný plán, jak zajistit schválení výrazně zpožděných protikorupčních zákonů. Chybí aktivní podpora i příslib jasných a rozhodných kroků. Takové jsou hlavní závěry z dnešní schůzky zástupců Rekonstrukce státu s premiérem Andrejem Babišem. V ohrožení je protikorupční novela exekučního řádu, reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i zveřejňování soudních rozhodnutí na internetu.
Většina českých soudů nezveřejňuje svá pravomocná rozhodnutí. Zatímco Ústavní soud a nejvyšší soudy je zveřejňují, okresní a krajské soudy tuto povinnost neplní. Rozhodování soudů by přitom mělo být předvídatelné, a občané by měli mít přehled o tom, jak soudy postupují. Aktuálně vzniká nová databáze, v níž by se rozsudky všech soudů v anonymizované podobě měly objevit. Pokud má ovšem lépe fungovat, je třeba tuto povinnost uložit soudům zákonem, ne pouze ministerskou instrukcí.
Rekonstrukce státu naplnila svou misi a končí
Devět zákonů proti korupci. To byl cíl, který jsme chtěli prosadit v roce 2013, kdy byla Rekonstrukce státu započata. Rekonstrukční mise se nakonec protáhla na víc než 10 let a překonala původní ambice. Podařilo se nám společně prosadit 25 zákonů pro otevřený, efektivní a hospodárný stát, kde korupce nemá místo. Příběh Rekonstrukce státu se nyní uzavírá a moc děkujeme všem, kteří byli jeho součástí.
Naše úspěchy od roku 2013 dodnes
Příběh Rekonstrukce státu se uzavíráPráce na systémových změnách pro férový a moderní stát pokračuje
Členské organizace Rekonstrukce státu se společně rozhodly po více než dekádě rekonstrukční misi ukončit. Jednotlivé projekty a členské organizace spolku Rekonstrukce státu z.s., tedy Frank Bold Society, Oživení, Otevřená společnost, Hlídač státu a Datlab Institut, však pokračují dál v práci na férovém a moderním státu. Sledujte je a podpořte jejich činnost. Dokončeny budou všechny již započaté projekty Rekonstrukce státu usilující o odpovědný stát a ochranu demokracie v Česku.
Témata a projektyVíme, jak má vypadat moderní státní správa. Efektivní, vstřícná k občanům, zajímavá pro talentované zaměstnance a experty.