Karlický a továrna na zákony (1. díl): 5 kroků pro vládu, jak vrátit politiku do normálu

Karlický a továrna na zákony (1. díl): 5 kroků pro vládu, jak vrátit politiku do normálu

Spouštíme nový komentářový seriál našeho vedoucího Josefa Karlického s názvem Karlický a továrna na zákony. Těšit se můžete na komentáře k aktuálnímu politickému vývoji, dění v Parlamentu i na vládě nebo zákulisní příhody a postřehy ze života občanského lobbisty. Jmenování nové vlády je ideální příležitostí odstartovat s prvním dílem. Jak vrátit politiku do normálu a nezklamat očekávání voličů?

Koláž je pouze ilustrační.

Josef Karlický: K moci se dnešním dnem dostávají strany, které minulé volební období strávily v opozici. Které čtyři roky předchozí vládě říkaly, co dělá špatně. A s novou vládou přichází velká očekávání na změnu politiky, která v posledních letech klesla poměrně hluboko. Menších či větších zklamání z různých politiků a stran už jsem zažil docela dost a často velmi zblízka. Vím, jak je snadné ve víru vládního děje něco přehlédnout či podcenit. Mám proto pro vládu pět tipů, jak očekávání nezklamat.

Takže milá vládo (snad ti nebude vadit tykání), hodně štěstí a prosím:

1. Nedopusť ve svých řadách střet zájmů, klientelismus ani korupci

Už spoustu let jsou korupční kauzy koloritem politiky. Několik let jsme žili ve světě, kdy byl premiér prošetřován kvůli střetu zájmů a dotační kauze. Zvykli jsme si a mnohdy otupěli. Ale v pořádku to není a pokud chceš přinést opravdovou změnu, je na čase, abychom si od podobných kauz u předsedy vlády, ministrů i dalších vysokých představitelů státu zase odvykli. A když už se nějaký stín pochybnosti objeví, tak nad ním, milá vládo, nikdy nemávej rukou, ani se nevykrucuj. Nedělá to dobrotu. Vždy je lepší situaci řešit a občanům vysvětlit. Důvěra ve stát, instituce a demokracii s přístupem vlády úzce souvisí. Má-li tedy přijít zásadní změna k lepšímu, je třeba zvednout laťku hodně vysoko, pochybnostem předcházet a pokud se vyskytnou, okamžitě je řešit.

2. Mluv s občany otevřeně, srozumitelně a jednoznačně

Informuj o tom, co děláš a proč to děláš. Zapojuj experty, zveřejňuj maximum dat a argumentů, vysvětluj, obhajuj a rozhodně nezatajuj, co není nezbytné. Rozhodnutí předem pečlivě připravuj, oznamuj je, až se na nich vládní strany shodnou a neměň je jak na běžícím páse. Pokud budeš chtít něco po občanech, nečekej, že mají v zádech týmy právníků. Je třeba jim to říci jednoduše, jednoznačně a pravdivě. Komunikace předchozí vlády v tomto směru bohužel dost pokoušela, co občané snesou, a to se výrazně podepsalo na důvěře ve stát i instituce. Jen trpělivá a důsledná práce může vrátit důvěru zpět. Dej si však prosím pozor, stačí pár nepovedených tiskovek či zmatených kroků ministrů a vše může přijít vniveč

3. Nevymýšlej si a neslibuj, co nedokážeš splnit

A když už jsme u té komunikace, dej si pozor na přehánění, nesplnitelné sliby, mlžení či dokonce zjevné nepravdy. Nenech se zlákat tím, že to chvíli funguje a přináší politické body. O to hlubší bude posléze zklamání a deziluze. Je to jako ve vztahu, kdy s první zjevnou lží důvěra padá a získat ji zpět je mnohokrát těžší než na začátku. A rozhodně nepomůže fakt, že to ostatní dělali taky. To platí i pro sliby - včetně těch volebních. Pokud chceš být vládou změny, je potřeba odložit efektní triky a fígle a slíbené změny prostě odpracovat. Slibem sice nezarmoutíš, ale jeho nesplněním ano. A nespoléhej na to, že to zapadne. Médiím, neziskovým organizacím i tvým voličům uteče máloco. A opozice si jistě nenechá utéct příležitost ke kritice každé tvojí chyby.

4. Respektuj ústavu, zákony a pravidla

Zní to jako samozřejmost, ale dlouhodobá zkušenost potvrzuje, jak snadno se dá po nástupu k moci utrhnout ze řetězu. Cíle jsou ambiciózní, času je málo, procesy dlouhé. Proto může být lákavé obejít nějaké to pravidlo, zvláště když se zdá zbytečné, zastaralé. Ale na to pozor, je to jak na kluzkém svahu, jak se jednou rozjedeš, bude těžké zastavit. A jakmile překročíš mantinely, spočítá ti to zřejmě nejen Václavák. Proto raději využívej velké hřiště a sílu hlasů, kterou máš, a nárazům na plexisklo se vyhýbej. Drž se Ústavy a zákonů a pokud se ti nějaký předpis nelíbí, můžeš prosadit jeho změnu.

5. Dej pozor při čištění úřadů

Lidé očekávají velké změny a ty je chceš poslechnout a vzít to z gruntu. Posvítit si na podezřelé nákupy, neschopné úředníky, šíbry a vyčistit každý Augiášův chlév, který se skrývá někde v přítmí úředních budov. To je jistě potřebné, aby občané reálné změny pocítili a jejich očekávání byla naplněna. Ale pozor, ani v tomto neplatí “účel světí prostředky”. Je velmi snadné se při čištění pořádně zamazat. Ne všechno staré musí být nutně špatné. A rozhodně to není bianco šek k porušování pravidel. Přízeň voličů je vrtkavá a pokud to v zápalu boje přeťápneš, snadno může jásot splasknout do skeptického “však jsou všichni stejní”. Proto buď při úklidu státních institucí opatrná a nezapomínej, že státní správa má být apolitická a justice či veřejnoprávní média nezávislé na politicích. A to i na těch nejosvícenějších politicích a jejich nejlepších úmyslech.

Držím Ti palce!