Rok 2024 se pomalu chýlí ke konci a je na místě zrekapitulovat, co se v něm Rekonstrukci státu povedlo prosadit a co zůstává ve frontě zákonů do příštího roku. Mezi největší pozitiva z rekonstrukční agendy patří prosazení větší nezávislosti státního zastupitelství na vládě i slibná novela služebního zákona. Mnohé klíčové změny, včetně reformy dohledu nad veřejnými zakázkami, jsou však bohužel stále v nedohlednu. Pojďte se na úspěchy a výzvy letošního roku podívat blíž.
Pozitivních zpráv je na světě snad čím dál míň. Proto se nejdříve zaměříme na úspěchy Rekonstrukce státu v roce 2024.
Parlament po 20 letech podpořil větší nezávislost justice
Senát podpořil 6. března 2024 novelu zákona o státním zastupitelství. Na větší nezávislost justice na vládě jsme čekali víc než 20 let. Rekonstrukce státu tuto změnu prosazovala od svého založení a považuje ji za klíčovou pojistku toho, že budou nestranně prošetřeny i kauzy z nejvyšších pater politiky.
Damoklův meč nad hlavou nejvyššího státního zástupce měl přitom dvojí ostří: Jeho potenciální odchod by umožnil další personální změny ve státním zastupitelství i měl by i přímý vliv na rozhodování o kauze tehdejšího premiéra Babiše, neboť tehdejší šéfžalobce Pavel Zeman osobně rozhodoval o tom, zda zruší rozhodnutí dozorujícího státního zástupce o zastavení trestního stíhání bývalého premiéra Babiše.
Novela služebního zákona dostala zelenou
Senátoři schválili 11. prosince 2024 novelu služebního zákona pro flexibilnější státní správu, která si dokáže udržet odborníky. Novela zavádí i nové pojistky proti nemístným politickým tlakům na nejvyšší úředníky. Profesionalita a nezávislost státní služby také patří k tématům, kterým se Rekonstrukce státu věnuje už od svého založení. Služební zákon si přesto zaslouží do budoucna další změny: hlavně reformu řízení státní správy pro její větší efektivitu.
Mediální zákony pro nezávislá média veřejné služby
Ministerstvo kultury předložilo 15. května 2024 novelu mediálních zákonů, která má zajistit udržitelnější model financování veřejnoprávních médií. Novela přinese po dlouhé době nejen zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, ale také jejich valorizaci podle inflace. Mediální experti však kritizují nový institut Memoranda o plnění veřejné služby, který má podepisovat ministr kultury.
Ministr kultury dále slíbil, že na hospodaření obou veřejnoprávních institucí by měl v budoucnu dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad, což Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazuje. Novela mediálních zákonů v prosinci stihla 2. čtení sněmovny, přesto že čelila velkým obstrukcím opozice.
Nová pravidla volebního klání pro férovější kampaně
Vláda schválila 21. srpna 2024 úpravu volebních zákonů pro férovější volební kampaně. Návrh má zabránit obcházení pravidel a lživým kampaním. Současně má díky digitalizaci vykazování nákladů na volební kampaň umožnit i základní veřejnou kontrolu. Zákon poprvé také obsahuje pravidla proti zahraničnímu vměšování do českých voleb. Aktuálně čeká na 2. čtení ve sněmovně.
Regulace lobbingu v Česku možná ztroskotá
Přestože vláda 6. března 2024 předložila parlamentu (díky zásahu protikorupční rady vlády) vcelku solidní návrh zákona o regulaci lobbování, poslanci se jej snaží aktivně vykostit a hrozí, že zákon nebude funkční. Poslanci v čele s Markem Bendou předložili na podzim roku 2024 závažné návrhy, které jdou proti smyslu zákona a vytváří v něm plošné výjimky. Prázdný registr lobbistů přitom neposílí důvěru veřejnosti v politiku a hrozí, že zvítězí zájmy hrstky zákulisních hráčů.
Reforma ÚOHS zatím v nedohlednu
Tehdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) 12. března 2024 představil návrh reformy ÚOHS v oblasti dohledu nad veřejnými zakázkami. Návrh má za sebou aktuálně připomínkové řízení a Legislativní rada vlády jej vrátila ministerstvu k přepracování. Potřebná reforma pro rychlejší a transparentní rozhodování ÚOHS dlouhodobě čelí enormní kritice předsedy úřadu, Petra Mlsny. Ten by kvůli reformě přišel o část svých rozsáhlých pravomocí.
Reforma zavede přezkum veřejných zakázek kolektivním orgánem v jedné instanci. Cílem reformy je rychlejší a transparentnější rozhodování, které bude odolné proti politickým tlakům i tlakům byznysu.
Větší malé zakázky budou lákat korupčníky
Poslanci předložili návrh, který dvojnásobně zvýší limity na veřejné zakázky malého rozsahu, jež není nutné zadávat podle zakázkového zákona. Současně však zatím nepodpořili návrh pro větší kontrolu zakázek nad 1 milion korun. Tím by mohlo dojít k zatmění nad zakázkami v celkové hodnotě 23 miliard korun ročně. I malé zakázky představují velké riziko korupce.
Posilování odolnosti Česka zůstává na půl cesty
Sankce proti Rusku fungují, ale je třeba udělat maximum proti jejich obcházení. Experti projektu Odolnější Česko opakovaně apelují na vládu, aby posílila vymáhání sankcí a utla penězovody směřující k ruskému režimu. Především jde o přijetí zákona proti praní špinavých peněz přes průtokové účty, zpřísnění trestů za porušování mezinárodních sankcí i přípravu konfiskační novely, která umožní využít zabavený ruský majetek pro financování obnovy Ukrajiny.
Zůstává otázkou, jestli i přes urgentní potřebu tvorby uvedených zákonů a novelizací, bude vláda schopna potřebné změny legislativy do voleb prosadit.
Jak jsme na tom s rekonstrukcí?
Zajímá Vás práce a výsledky Rekonstrukce státu hlouběji? Koukněte na úspěchy Rekonstrukce státu od roku 2013 dodnes.
Naše úspěchy