Nezávislá média jsou základem fungující demokracie. Zajistíme silnější pojistky proti politizaci veřejnoprávních médií. Pomůžeme prosadit modernizaci české mediální legislativy a připravíme právní řád na příchod evropského Media Freedom Actu. Podpoříme nezávislé novináře v regionech.
Rok 2024 se pomalu chýlí ke konci a je na místě zrekapitulovat, co se v něm Rekonstrukci státu povedlo prosadit a co zůstává ve frontě zákonů do příštího roku. Mezi největší pozitiva z rekonstrukční agendy patří prosazení větší nezávislosti státního zastupitelství na vládě i slibná novela služebního zákona. Mnohé klíčové změny, včetně reformy dohledu nad veřejnými zakázkami, jsou však bohužel stále v nedohlednu. Pojďte se na úspěchy a výzvy letošního roku podívat blíž.
Nařízení o svobodě sdělovacích prostředků (European Media Freedom Act = EMFA) začne platit ve všech členských státech EU už od 8. srpna 2025. Nařízení má za cíl zabránit úpadku médií a jejich nezávislosti. Mediální experti, poslanci a zástupci médií mluvili o účinné implementaci nařízení na národní úrovni na kulatém stole v Senátu.
Poslanci na zítřejší mimořádné schůzi sněmovny projednají novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Vládní návrh zahrnuje zvýšení televizních a rozhlasových poplatků a jejich valorizaci, což umožní financování více nezávislé na politické reprezentaci. Ministerstvo kultury současně plánuje, že by na hospodaření těchto médií měl v budoucnu dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad. Experti ovšem upozorňují na rizikový institut memoranda o naplňování veřejné služby.
Tři čtvrtiny volebního období se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Vláda bude mít co dělat, aby dotáhla do konce řadu zásadních návrhů. Klíčové reformy, jako je novela služebního zákona nebo reforma ÚOHS, jsou teprve na začátku legislativního procesu. Vláda by měla rychle ubíhající čas maximálně využít k dotažení dalších opatření pro posílení demokratických pojistek i odolnosti Česka.
Vláda schválila návrh novely zákonů o ČT a ČRo z dílny Ministerstva kultury. Jde o zásadní krok k posílení nezávislosti médií veřejné služby. Přestože má novela nedostatky, je podle expertů důležité neodkládat její schválení. Přinese totiž o něco udržitelnější a méně na politicích závislé financování veřejnoprávních médií i další pozitivní změny.
Ministerstvo kultury představilo svůj druhý pokus o změnu financování veřejnoprávních médií. Po kritice od odborníků a zástupců sektoru udělalo zásadní změny, z nichž nejvýznamnější je automatické zvyšování koncesionářských poplatků zohledňující inflaci. Takové financování médií veřejné služby může být udržitelné a mimo jiné tím naplní kritéria evropského Media Freedom Actu.
Rekonstrukce státu představila cestu, jak vytvořit definici online médií. České zákony už dlouho ignorují fakt, že lidé čtou média převážně online. V legislativě chybí definice online médií, a proto se na ně nevztahují zákonné požadavky jako na tradiční offline média (tištěná, rozhlasová a televizní). Senát svým usnesením již v létě vyzval vládu, aby tento problém začala řešit.
České zákony už dlouho ignorují to, že lidé čtou média převážně online. Pokud však chceme online média regulovat, je třeba nejdříve definovat, o koho se jedná. Rekonstrukce státu přichází s analýzou, která shrnuje současný stav české mediální legislativy, navrhuje různé cesty k definici toho, co jsou online média a v závěru přináší srovnání, jak k tomuto problému přistupují jiné evropské země.
Ministerstvo kultury představilo tzv. velkou novelu zákonů o médiích veřejné služby. Ta přináší navýšení koncesionářských poplatků i rozšíření okruhu plátců. Novela obsahuje i další důležité změny, ale postrádá vizi v podobě udržitelného modelu financování veřejnoprávních médií.
Senát by měl ve středu schvalovat novelu zákona, která politikům zpřísní zákaz vlastnit média. Novela ale neobsahuje vlastnictví online médií, vláda by proto měla urychleně připravit komplexní změnu mediálních zákonů. Zejména upravit fungování dominantních online médií a výslovně zakázat vlastnictví těchto médií aktivními politiky.
Vláda Petra Fialy (ODS) má za sebou rok a půl vládnutí. Pětikoalice však nenaplnila velká očekávání: boj s korupcí vázne, ministr spravedlnosti vykosťuje protikorupční zákony a postupuje kontroverzním způsobem vůči justici. Přesto se vládní koalici řada věcí povedla - start digitalizace, posílení dohledu nad férovostí voleb nebo nezávislosti médií veřejné služby. Rekonstrukce státu přináší vysvědčení vládní pětikoalice formou slovního hodnocení.
Větší transparentnost redakcí a nezávislost novinářů, nebo riziko posílení vlivu velkých online platforem? V institucích Evropské unie se připravuje a v těchto dnech rozhoduje o podobě nového Evropského zákona o svobodě médií. Máme se bát, nebo těšit?
Rekonstrukce státu se dlouhodobě snaží o moderní a efektivní státní správu. Prosazujeme systémové pojistky proti korupci, transparentnost, svobodu slova a nezávislá média. Kolik toho ale můžeme ovlivnit? Kupodivu dost a dokonce rychle. Pokud budou politici skutečně chtít, mohou již během příštích měsíců schválit několik klíčových opatření pro modernější a korupci odolnější stát.
Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.
Poslanci se budou již brzy zabývat návrhy ministerstva kultury pro větší nezávislost České televize a Českého rozhlasu. Rekonstrukce státu, Nadační fond nezávislé žurnalistiky a Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) ve společném prohlášení vyzývají poslance, aby návrhy co nejdříve projednali a schválili. Mediální experti navíc žádají zákonodárce, aby rozšířili zákony o ČT a ČRo o další pojistky proti jejich případnému politickému ovládnutí. Politici by dále podle odborníků měli již nyní začít řešit financování médií veřejné služby.
Rekonstrukce státu vyzývá členy vlády k zásadnímu urychlení přijetí legislativních a exekutivních opatření k omezení prostoru pro korupci, efektivnějšímu fungování státní správy a dalším opatřením k odpovědnému vládnutí.
Vláda projednala zákon o České televizi a zákon o Českém rozhlasu. Navrhované změny jsou drobným posunem směrem k nezávislosti médií veřejné služby a odolnosti demokratického zřízení v Česku. Přesto vláda mohla problémy řešit mnohem efektivněji. Příležitost pro zlepšení bude, až se zákon dostane do Parlamentu.
Rekonstrukce státu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky spouští iniciativu nezávislá.média. Společně usilují o změnu právního nastavení fungování médií, která povede k větší pluralitě, politické nezávislosti a pomůže regionální žurnalistice.
Veřejnoprávní média nám mnohé země mohou závidět. Jejich úroveň objektivity a nezávislosti je i na evropské poměry vysoká, zároveň ale velmi křehká, chybí jí totiž pořádné ukotvení v zákoně. Rekonstrukce státu společně s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Českým národním výborem Mezinárodního tiskového institutu už nějaký čas připravuje plán, jak nezávislosti médií v Česku legislativně posílit. A na něm se rýsuje politická shoda, včera se o něm jednalo na půdě Senátu.
Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu proto představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu - neefektivní státní správy, pomalé digitalizace a velkého prostoru pro korupci, a vyzývá všechny politické strany k jejich začlenění do volebních programů.
V oblasti médií pokračují dlouhodobější trendy zvyšování mocenského vlivu na fungování rad veřejnoprávních médií a zvyšování koncentrace mediálního vlastnictví. Média ovlivňuje také pandemie, která dopadá na fungování redakcí a vytváří prostor pro šíření dezinformací. Mezi klíčové události sledovaného období patří odvolání dozorčí komise Rady ČT, jehož legalita je sporná, a akvizice společnosti CME skupinou PPF, čímž Petr Kellner ovládl TV NOVA. Mediální reakce se kvůli pandemii orientují na rychlost zpravodajství a „pandemické celebrity”, což posiluje informační chaos a omezuje jejich schopnost oponovat politické reprezentaci. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu médií, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.
Rada ČT odvolala pětičlennou dozorčí komisi, která má hlídat hospodaření veřejnoprávní televize. Překvapivý krok radních přitom nedoprovázela žádná diskuze ani zdůvodnění. K odvolání členů dozorčí komise tak mohlo dojít v rozporu se zákonem. Celou situací se proto zabývali senátoři a poslanci. Rekonstrukce státu dění na Radě ČT sleduje, protože radní by měli garantovat nezávislost a kvalitu fungování televize veřejné služby, nikoliv obcházet zákony.
Expertní skupina Sítě k ochraně demokracie, která se věnuje oblasti médií, jako největší problém první poloviny tohoto roku vyhodnotila vývoj v obsazování a jednání mediálních rad, a to hlavně Rady ČT a Rady ČTK. Pandemie koronaviru podle nich způsobila změny mediálního trhu, především pokles prodeje tištěných médií a zvýšení zájmu o online zpravodajství. S covidem podle expertů úzce souvisí i narůstající problém dezinformací
I drobný dar může znamenat hodně pro nezávislost médií.
Objektivní a nezávislá média jsou jedním ze základních předpokladů fungující demokracie. Proto potřebujeme a chceme nezavisla.media.