Poslanci na zítřejší mimořádné schůzi sněmovny projednají novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Vládní návrh zahrnuje zvýšení televizních a rozhlasových poplatků a jejich valorizaci, což umožní financování více nezávislé na politické reprezentaci. Ministerstvo kultury současně plánuje, že by na hospodaření těchto médií měl v budoucnu dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad. Experti ovšem upozorňují na rizikový institut memoranda o naplňování veřejné služby.
Veřejnoprávní média musí přinášet svobodné a objektivní informace, nikoliv být nástrojem politiků. Proto je třeba usilovat o pojistky nezávislosti, ať už se jedná o vhodný model financování nebo vyjasnění toho, jak má vypadat veřejná služba v 21. století. Jen tak mohou média veřejné služby zajistit vysílání bez politického vměšování a v dostatečné kvalitě - informační servis v době krizí, zpravodajství o politice, sportovní přenosy, informace z regionů, síť zahraničních zpravodajů, vysílání pro menšiny a mnoho dalšího.
Vláda v červnu předložila novely mediálních zákonů, které mají zajistit financování veřejnoprávních médií do budoucna. Novela zákona o ČT a zákona o ČRo řeší navyšování poplatků, přičemž fakticky se jedná pouze o částečné dorovnání jejich reálné hodnoty, protože poplatky se nezvyšovaly v případě České televize od roku 2008 a v případě Českého rozhlasu od roku 2005.
Zajistit médiím veřejné služby stabilní finanční výhled bez obav ze zásahů aktuální politické většiny ve vládě či parlamentu je jednou z cest, jak systémově posílit jejich nezávislost. Novely zákonů počítají s inflační doložkou, kdy dosáhne-li inflace za předcházející roky od posledního zvýšení 6 % či více, poplatky se v polovině následujícího roku zvednou o 6 %.
Posílení udržitelnosti a stability financování veřejnoprávních médií naplní kritéria Evropského aktu o svobodě médií (European Media Freedom Act - EMFA). Na potřebu dotáhnout změny v této oblasti nedávno upozornila i Zpráva o právním státu, kterou v létě vydala Evropská komise.
Ministerstvo kultury počítá s tím, že v budoucnu by na hospodaření ČT a ČRo dohlížel nezávislý kontrolor – Nejvyšší kontrolní úřad. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) to prohlásil již v červnu v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Rekonstrukce státu rozšíření působnosti úřadu prosazuje už od roku 2013 – a to jak na státní firmy a samosprávy, tak i na některé další veřejné instituce včetně veřejnoprávních médií.
Panuje ale odborná shoda na tom, že aby mohl NKÚ dohlížet na efektivitu, hospodárnost a účelnost vynaložení peněz v médiích veřejné služby, musí být napřed provedena změna Ústavy, která by to umožnila. Proto apelujeme na Poslaneckou sněmovnu, aby oprášila návrh na rozšíření působnosti NKÚ, který byl vypracován již v minulém volebním období, a co nejdříve jej přijala.
Jediným rizikem návrhu je institut Memoranda o naplňování veřejné služby, který podle expertů Sítě k ochraně demokracie může potenciálně sloužit k vytváření politického tlaku na média. Návrh počítá s tím, že by ministr kultury měl každých 5 let spolu-podepsat memorandum a neřeší, jak se bude postupovat v situaci, pokud mezi médii a ministrem nebude shoda na obsahu memoranda. Navíc na neplnění memoranda navazuje možnost odvolat ředitele České televize či Českého rozhlasu.
Požadavky na veřejnou službu stanovují současné zákony o České televizi a Českém rozhlase z roku 1991 už ve svých úvodních paragrafech. O dalších 20 let později byly přijaty ještě další dokumenty, kodex České televize a kodex Českého rozhlasu.
Co navrhujeme?
Novely mediálních zákonů kromě finanční perspektivy ČT a ČRo řeší také dlouhodobé kritické připomínky expertů v dalších oblastech. Vyjasňuje místa, která byla v nedávné době zneužívána k vytváření tlaku na ČT i ČRo. Návrh například explicitně umožňuje médiím veřejné služby vysílat prostřednictvím internetu (nejen mít na internetu webové stránky či provozovat aplikace). Dobrá zpráva pro média veřejné služby v 21. století.
Projekt nezavisla.media
Objektivní a nezávislá média jsou jedním ze základních předpokladů fungující demokracie. Jsou klíčová pro společenskou soudržnost, možnost občanů formovat si informované názory o věcech veřejných a v neposlední řadě představují protipól sociálním sítím ve smyslu ucelenosti poskytovaných informací. Projekt nezavisla.media mapuje největší problémy české mediální krajiny a navrhuje jejich řešení.