Rekonstrukce státu je dokončena. Prosadili jsme 25 zákonů proti korupci. Podívejte se, o které se jedná.

Schůzka s premiérem: Protikorupční zákony jsou ve vážném ohrožení

Schůzka s premiérem: Protikorupční zákony jsou ve vážném ohrožení

Vláda nemá jasný plán, jak zajistit schválení výrazně zpožděných protikorupčních zákonů. Chybí aktivní podpora i příslib jasných a rozhodných kroků. Takové jsou hlavní závěry z dnešní schůzky zástupců Rekonstrukce státu s premiérem Andrejem Babišem. V ohrožení je protikorupční novela exekučního řádu, reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i zveřejňování soudních rozhodnutí na internetu.

Schůzka Rekonstrukce státu s Andrejem Babišem. Foto: Facebook premiéra

Klíčové protikorupční zákony zamrzly. Prostor pro jejich prosazení do voleb se rychle zmenšuje a vláda v tomto směru nepodniká žádné kroky. Sešli jsme se proto s premiérem Andrejem Babišem, abychom probrali možnosti, jak zaseknuté protikorupční zákony posunout dál. Řešili jsme zejména opatření, která jsou nyní nejvíce aktuální - novelu exekučního řádu, zveřejňování soudních rozhodnutí a reformu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Online schůzky se účastnil i předseda Sněmovny Radek Vondráček a zástupci Ministerstva spravedlnosti.

Plán vlády: neexistuje

Ze schůzky jednoznačně vyplynulo, že vláda nemá připravený plán, jak pandemii navzdory zajistit schválení potřebných zákonů. Stejně tak nemá jasno v tom, jak nahnat zpoždění, které nabrala ministerstva u legislativy, jež je teprve v přípravách. Nadějí pro záchranu alespoň některých opatření je tak mimořádná schůze Sněmovny k protikorupčním zákonům, kterou premiér Babiš a předseda Vondráček předběžně přislíbili na 10. prosince 2020. Projednávat by se měla především novela infozákona, regulace lobbingu, zákon o střetu zájmů a novela zákona o soudech a soudcích. V ohrožení jsou ale i další opatření.

Nejasná budoucnost reformy ÚOHS

Jasné stanovisko podpory jsme neobdrželi ani u třech aktuálně nejpalčivějších zákonů. Potřebná reforma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jejíž návrh jsme společně s Transparency International a Oživení představili vládě již na jaře, je zatím v nedohlednu. Náš návrh by měla koncem listopadu projednat Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí a sněmovní protikorupční pracovní skupina předsedy Vondráčka, není však vůbec jasné, že se potřebný zákon stihne včas předložit, ani zda ho premiér a hnutí ANO podpoří.

Žádné záruky pro zveřejňování rozsudků a reformu exekucí

Aktivní kroky premiér nepřislíbil ani pro zakotvení povinnosti zveřejňovat soudní rozhodnutí do zákona o soudech a soudcích. Podle zástupců Ministerstva spravedlnosti postačí nyní novelizovaná instrukce. Rekonstrukce státu připravila pozměňovací návrh, který veškeré námitky ministerstva řeší, i přesto byl náš návrh odmítnut. O jeho předložení tak budeme jednat s dalšími politickými stranami.

Nedočkali jsme se ani příslibu podpory takové reformy exekucí, která by odstranila korupční prostředí. V Poslanecké sněmovně jsou nyní návrhy, které zavádí zásadu jednoho exekutora na jednoho dlužníka a přidělování exekutorů nezávislým soudem, tzv. princip teritoriality, a to i v kompromisním znění. Stačí, aby poslanci na plénu podpořili alespoň kompromisní spotřebitelskou teritorialitu, která možnost volby exekutorů částečně ponechává. Bez hlasů hnutí ANO však hrozí, že nakonec bude zachován současný stav, kdy někteří exekutoři kšeftují s dluhy nehledě na zákon. Pro další jednání nás premiér odkázal na poslance Patrika Nachera.

Vláda musí začít makat

Za schůzku děkujeme. Čas do voleb se však neúprosně krátí a schválení klíčových protikorupčních zákonů je bez rozhodných kroků vlády je významně ohroženo. S nově zvolenou Sněmovnou se může lehce stát, že dlouho opožděná opatření zcela spadnou pod stůl. Nadále tak budeme apelovat na premiéra, hnutí ANO i členy vlády, aby se o protikorupční legislativu aktivně zasazovali. Jednat o tom budeme i s dalšími parlamentními stranami.