V některých médiích (naposledy dnes v regionálních Denících) jsme se setkali s dezinterpretaci hodnocení hlasování poslanců a senátorů, které jsme zveřejnili v minulém týdnu. Rádi bychom uvedli nepřesnosti na pravou míru.
Především se nejedná o hodnocení stran. Právě proto, že nemá smysl hodnotit strany aritmetickým průměrem výsledků jejich poslanců, důsledně oceňujeme jen jednotlivé poslance a senátory - z nich jsme vybrali ty, co protikorupční zákony nejvíce podporovali i ty, kteří je nejvíce brzdili.
Námi zveřejněné hodnocení navíc nemá jediného jasného vítěze. Kdybychom měli o vítězích mluvit, považujeme za ně individuální poslance napříč stranami, kteří protikorupční zákony podporovali, přestože byli v opozici nebo například neměli zastání ve své straně.
Některé statistiky, které vyvracejí dezinterpretaci:
- KDU-ČSL měla nejvyšší průměrnou podporu protikorupčních zákonů na jednoho poslance
- STAN měl dva poslance (z klubu TOP09-STAN) mezi nejlepšími pěti i přesto, že strana byla v opozici a mnohdy tak mohla z této pozice vystupovat proti vládním návrhům
- poslanci hnutí ANO protikorupční zákony převážně podporovali, jeho ministři však nedokázali prosadit ani jeden ze dvou zákonů, které měli na starosti
Titulek jinak přesného článku v dnešním vydání Deníků byl tedy výrazně zavádějící. Požádali jsme o jeho opravu (pozn.: redakce titulek v elektronické verzi následně upravila)
Více informací o hodnocení poslanců:
- Rekonstrukce státu ocenila politiky, kteří podporovali protikorupční zákony (21.9.2017)
Stránka s hodnocením politiků a jejich podpory/nepodpory protikorupčních zákonů v uplynulém volebním období: