Senátoři dnes budou projednávat novelu zákona o střetu zájmů, která má ulevit starostům od povinnosti zveřejňovat v majetkových přiznáních stejné věci jako poslanci nebo ministři. Hrozí však, že senátoři návrh nesmyslně okleští.
Senátoři dnes budou hlasovat o pozměňovacím návrhu senátora Michaela Canova (SLK), který navrhuje omezit přístup k majetkovým přiznáním na žádost s tím, že by starostům bylo vždy zpětně hlášeno, kdo na jejich majetkové přiznání nahlížel. Tato varianta je však v praxi neúčinná, lze ji jednoduše obejít. Naopak očekávatelné zvýšení počtu podaných žádostí zbytečně navýší administrativu.
Sněmovna proto už jednou tuto variantu zamítla (pro návrh bylo jen 71 poslanců) - tehdy ji navrhl europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák (STAN) prostřednictvím poslance Patrika Nachera (ANO2011). Poslanci naopak poslali do Senátu kompromisní návrh, který celý problém řeší jinak - část citlivých informací zůstává v rejstříku skryta, zbytek je zcela přístupný veřejnosti.
Rekonstrukce státu podporuje sněmovní návrh
Rekonstrukce státu podporuje kompromisní sněmovní návrh, který neodrazuje občany od veřejné kontroly, ale současně vychází vstříc veřejným funkcionářům obcí. „Pracovní skupina platformy Rekonstrukce státu doporučuje schválit návrh novely zákona o střetu zájmů ve znění předloženém Sněmovnou. Toto znění řeší všechny zásadní věcné námitky z obcí a odpovídá konsensu politických stran ve Sněmovně i zástupců obcí,” říká právník Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu.
Rekonstrukce státu naopak nedoporučuje schválení pozměňovacího návrhu senátora Canova přijatého Ústavně právním výborem či jiných návrhů obsahově obdobných. Vedle Sněmovny vyjádřila nesouhlas s tímto řešením také vláda i Ministerstvo spravedlnosti, které má správu registru majetkových přiznání na starosti. Z věcného hlediska pak tento návrh neřeší namítané problémy funkcionářů obcí, jelikož nijak nezvyšuje ochranu jejich osobních údajů. Naopak zavádí zbytečnou administrativní překážku pro veřejnost, která omezuje smysl zákona a vede k navýšení finančních nákladů správce registru.
Proti pozměňovacímu návrhu se na sociálních sítích vyslovila také Česká pirátská strana. V rozhovoru pro ZDROJ uvedl předseda SMO ČR, František Lukl, že ve Sněmovně přijatý kompromis je pro většinu komunálních politiků dostačující a že vrácení návrhu Senátem by mohlo přijetí účinného řešení oddálit ba přímo ohrozit a tím odradit kandidáty do komunálních voleb.