Zatímco Tonda Blaník už se určitě sluní na jachtě, práce občanského lobbisty nikdy nekončí. V posledních třech měsících se „nikým nevolení občané” z Rekonstrukce státu potkali s desítkami politiků a zástupců těch, kteří o protikorupčních opatřeních rozhodují. Nahlédněte do našeho lobbingového deníčku.
Hlavní prioritou posledních měsíců bylo, aby se vláda v demisi Andreje Babiše jasně přihlásila k výzvě Mantinely demokracie a začala ji dodržovat. Na schůzce, která se konala 20. 4. na Úřadu vlády za účasti předsedy vlády Andreje Babiše, předsedy Sněmovny Radka Vondráčka a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, jsme navrhli, aby do programového prohlášení nové vlády zahrnuli právě principy, které slouží jako pojistky proti rozpínání moci. Současně jsme je upozornili na to, že vláda v demisi už některé z mantinelů ohrozila. Komunikace s hnutím ANO a také s ČSSD v následujících dnech pokračovala a výsledkem je zahrnutí pojistek demokracie a dalších protikorupčních opatření v programovém prohlášení rodící se vládní koalice.
Jednou z našich priorit je i zavádění do praxe “rekonstrukčních” zákonů, které se podařilo schválit v minulém volebním období. Po volbách se otevřelo téma majetkových přiznání politiků - podle mnohých zpráv “majetkový striptýz” odrazoval lidi z malých obcí od kandidatury v komunálních volbách. Od počátku jsme se snažili, aby došlo k dohodě na funkčním řešení pro komunální politiky a zároveň aby nebyl popřen smysl a účel zákona o střetu zájmů. Takový kompromis byl nakonec dohodnut 27. 2. na Pracovní skupině pro posouzení legislativy v otázkách protikorupčních opatření. Povedlo se to díky konsensu politických stran ve Sněmovně, zástupců Svazu měst a obcí ČR, ministerstva spravedlnosti a právě naší platformy. Naše stanovisko k novele zákona o střetu zájmů, které vycházelo právě z tohoto kompromisu, jsme pak následně zaslali zákonodárcům před všemi klíčovými hlasováními v Parlamentu a prezentovali jsme jej na příslušných sněmovních a senátních výborech. Do oslovování poslanců a senátorů se zapojili i naši aktivní příznivci. Jsme rádi, že problematická senátní verze byla nakonec 29. 5. přehlasována a v účinnost vstoupí řešení, které jsme od počátku prosazovali.
Česká pirátská strana v první půlce tohoto roku představila dva návrhy zákonů, které se týkají našich témat: a) návrh na zprůhlednění procesu výběru lidí do řídících a kontrolních orgánů státních či polostátních firem (nominační zákon) a b) návrh novely zákona o svobodném přístupu k informacím (infozákon), kterým se zároveň novelizuje zákon o registru smluv. Absolvovali jsme několik schůzek se zástupci Pirátů (Jakub Michálek, Tomáš Martínek), na kterých jsme předali naše připomínky k oběma návrhům.
Jedním ze staronových témat Rekonstrukce státu je rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, aby mohl nezávisle kontrolovat hospodaření státních a obecních firem. Toto bylo tématem i dalšího jednání výše zmíněné protikorupční pracovní skupiny, které se i za naší účasti konalo 26. 4. ve Sněmovně. Setkali jsme se proto také i s předsedou Sdružení místních samospráv Stanislavem Polčákem, s výkonným ředitelem Svazu měst a obcí ČR Pavlem Drahovzalem a s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou. Na všech schůzkách jsme zjistili jejich názor na aktuální návrh, který připravilo ministerstvo spravedlnosti.
Za uplynulé období jsme absolvovali i další individuální schůzky s poslanci, na kterých jsme jim představili naši činnost (zejména Mantinely demokracie, naše pilotní témata a aktuální otázky k majetkovým přiznáním či k navrhovaným omezením přístupu k informacím v souvislosti s GDPR). Setkali jsme se mj. s Janou Levovou (SPD), Martinem Kupkou (ODS), Markem Novákem (ANO), Martinem Kolovratníkem (ANO), Zuzanou Ožanovou (ANO) a Romanem Sklenákem (ČSSD). Jsme rádi, že schůzky s poslanci proběhly vždy v otevřeném a konstruktivním duchu.