Sněmovna včera zakončila druhé čtení zákona o Registru smluv. Na zákon nyní čeká začátkem září garanční výbor (který bude přijímat stanoviska k jednotlivým pozměňovacím návrhům) a na schůzi Sněmovny po 15.9. může dojít ke schvalování zákona.
Poslanci na druhém čtení odhlasovali, že základem pro schvalování bude vládní komplexní pozměňovací návrh k původnímu návrhu Jana Farského (STAN).
Tato verze zákona je podle expertní skupiny Rekonstrukce státu sice minimalistickou variantou, ale stále funkční (viz https://rekonstrukcestatu.cz/cs/archiv-novinek/9398-stanovisko-k-poslednimu-navrhu-zakona-o-registru-smluv-doruceno-poslancum). Dle tohoto návrhu se budou zveřejňovat smlouvy v elektronické podobě (nikoliv naskenované) a základní údaje (tzv. metadata) u většiny smluv nad 50 tisíc Kč. Zákon dopadá na státní správu, samosprávu, jimi ovládané firmy a příspěvkové organizace s několika málo výjimkami. Malé obce mají ze zákona „odklad“ na dva roky a státní firmy mají větší možnosti pro ochranu obchodního tajemství. Vyjmuty se také smlouvy s nepodnikajícími fyzickými osobami, mimo smluv o prodeji apod. (Viz https://rekonstrukcestatu.cz/cs/archiv-novinek/9453-zacalo-druhe-cteni-zakona-o-zverejnovani-smluv).
Hlavním problémem návrhu je, že odkládá plnou účinnost sankce za nezveřejnění o jeden rok. Pokud by došlo k dalšímu zpoždění (například Ministerstvo vnitra původně chtělo na přípravu internetové databáze 9 měsíců), dopadal by zákon až na další vládu v roce 2017.
Rizikem je také řada navržených pozměňovacích návrhů, především od poslanců ČSSD, které mohou zákon zablokovat. Například návrhy poslanců Milana Urbana a Jaroslava Foldyny, aby všechny svoje smlouvy zveřejňovaly soukromé subjekty v celém kalendářním roce, ve kterém dostanou dotace nad určitou výši, jsou právně absurdní, neboť nutí subjekty předem odhadovat, zda jim bude dotace udělena. Navíc místo kontroly veřejných prostředků zahrnují i prostředky soukromé.
Na druhou stranu například poslanec Jan Farský navrhl, aby se zkrátilo „testovací“ období pro plnou účinnost zákona, a zrušila absolutní výjimka pro firmu ČEZ.
Na plénu při druhém čtení zákon podpořili mimo jiné poslanci Jan Farský (STAN), Radek Vondráček (ANO), Ivan Gabal (KDU-ČSL), Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) a Miroslav Kalousek (TOP09).
Proti vystoupili především někteří poslanci KSČM (Jan Klán, Václav Snopek, Zuzka Bebarová-Rujbrová), ČSSD (Štěpán Stupčuk, Milan Urban) a ODS (Ivan Adamec).
Podle vyjádření poslance Radka Vondráčka (ANO), který vyjednává zákon v koaliční poslanecké skupině, by schvalování zákona mohlo začít v září.