Přečtěte si, co provedly senátní úpravy zákonu o registru smluv. V čem se horní komorou navrhovaná verze liší a proč to nemůže fungovat.
Přijímat návrhy, co se jako protikorupční zákony jen jmenují jednoduše nestačí. Sněmovna projednávala zákon přes 2 roky, podařilo se jí dospět ke křehké koaliční shodě a vychytat všechny mouchy. Senátoři však přišli s několika "zlepšováky":
Senátní verze Poslanecká verze
Úředník zveřejní, co uzná za vhodné. Na platnost smluv to nebude mít vliv
Co úředník nezveřejní, jednoduše nebude platit. Na zveřejnění uzavřené smlouvy bude mít 3 měsíce
Bude potřeba kontrolovat cca 1,5 milionu smluv ročně od cca 8000 subjektů
Nebude co kontrolovat. Co nebude na internetu, nebude platné.
Již dnes velmi přetížený ÚOHS bude muset navíc provést ročně cca 2000 hloubkových kontrol přímo na úřadech, ve školách, školkách knihovnách, domovech důchodců a dalších institucích. Na jednu kontrolu bude potřebovat cca 3-6 dní. Pro zajištění řádné kontroly bude potřebovat zřejmě několik desítek nových zaměstnanců.
Cca 200 zaměstnanců ÚOHS se bude moci dál plně věnovat kontrole zveřejňování smluv u veřejných zakázek, i s tou má totiž plné ruce práce.
¼ smluv vůbec nelze dohledat, u ¾ chybí dodavatel a u ½ cena.
ÚOHS bude ukládat pokuty ve výši 25 % ceny uvedené ve smlouvě. Pokuty bude platit ve většině případů stát sám sobě. Chybujícího úředníka bude možné postihnout do 4 a ½ násobku jeho platu. Druhou stranu smlouvy pokutovat nepůjde.
ÚOHS bude dále ukládat pokuty za neuveřejnění smluv souvisejících s veřejnými zakázkami, a to až do výše 10 milionů korun.
Nezveřejní se smlouvy, u nichž se při plnění nepoužijí prostředky z veřejných rozpočtů. Tedy např. smlouvy o prodeji pozemků, budov, aut, počítačů.
Ministerstva, obce, kraje a další povinné subjekty budou muset zveřejnit i smlouvy o prodeji nemovitostí a movitého majetku.
Jaroslav Hanák, prezident svazu průmyslu a dopravy k ÚHOS: "Na úřad přibyli lidé, ale nezlepšuje se to," uvedl při zahájení strojírenského veletrhu.
Josef Baxa: "princip nezveřejněná smlouva neplatí je jediným vskutku účinným prostředkem před snahami transparenci smluvního jednání veřejných institucí obcházet.“
Přečtěte si podrobné stanovisko: https://www.rekonstrukcestatu.cz/file/D/6/_S2bdmt-fWmzPTBMQE-oWsG8J6r+TJhhbRsRJ2SPo/stanovisko-rekonstrukce-statu-k-registru-smluv.pdf