Ekonomové i zástupce ministerstva financí vyvrací v článku důvody uváděné zástupci nemocnic a lékáren pro to, proč by měly být z registru smluv vyjmuty nákupy léků a zdravotnického zařízení.
V dnešní MF DNES vyšel článek s titulkem "Kšefty nemocnic budou přísně tajné", který reaguje na další pozměňovací návrh k projednávané novele zákona o registru smluv. Poslanec Jan Chvojka (ČSSD) v něm navrhuje, aby nemocnicím byla udělena výjimka pro povinnost zveřejňovat v registru smluv smlouvy za nákupy nad 50 tisíc korun.
Proti výjimce v článku vystupuje poslanec Jan Farský (TOP 09) i ministerstvo financí. Podle nich jsou argumenty nemocnic jen výmluvou, aby nemusely odkrýt pravé vztahy mezi dodavateli. Objednávka může být v elektronickém registru zveřejněna během několika vteřin. Současný návrh zákona umožňuje u akutních zákroků zveřejnit smlouvu později.
Dále reagují dva oslovení ekonomové na argumenty ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, který varuje před tím, že zdržení při nakupování stentu (‚balonek‘ do neprůchodné cévy pacienta s infarktem) může stát pacienty život. Jeden stent však stojí kolem pěti tisíc korun, kdežto povinnost zveřejňovat smlouvy se týká jen nákupů nad 50 tisíc korun. „Onen balonek by musel být přinejmenším ze zlata, aby stál více než padesát tisíc korun a podléhal tak zákonu. I kdyby však takové balonky v Motole kupovali běžně, není to problém. Je-li řádně vysoutěžena zakázka, pak je k ní už přece dávno podepsána a zveřejněna rámcová smlouva, a z té se jednoduše odebírá dle potřeby,“ říká v článku ekonom Jiří Skuhrovec ze sdružení EconLab, jeden z garantů platformy Rekonstrukce státu.
Proti zveřejňování smluv se v článku odmítavě stavějí i lékárny. „Denně máme objednávky za 120 léků, a pokud by jedna objednávka trvala zhruba 20 minut, je takový provoz pro nás nereálný,“ říká Vladimír Holub, šéf nemocniční lékárny U sv. Anny v Brně. „To je úplný nesmysl. Zaprvé, objednávání přes centrální registr nezabere více než několik minut. Zadruhé, lékárna zcela jistě neuzavírá 120 smluv denně na léky za více než 50 tisíc korun,“ reaguje na tyto obavy Jiří Skuhrovec. „Nemocnice budou moci objednávat léky tak jako dnes i několikrát denně a není nutná změna množství zásob, případně blokace zásob distributorem,“ dodává ekonom Karel Šatera, který v minulosti pracoval jako ředitel zdravotní pojišťovny. „Bavme se o akutních případech ohrožení života, kde však i podle nynějšího znění zákona o registru smluv může smlouva být účinná nezávisle na zveřejnění. Ale generální výjimka je zcela špatná cesta,“ říká v závěru článku Adam Vojtěch z ministerstva financí, který se zabývá oblastí zdravotnictví.
Celý článek najdete v deníku MF DNES ve vydání z 5. května 2016.