Praha, 30. 6. 2016 – Již zítra bude na adrese smlouvy.gov.cz spuštěn veřejný registr smluv. Dojde tak k největší pozitivní změně v přístupu státu k občanům od přijetí in-formačního zákona v roce 1999. V prvním “testovacím” roce ještě nebude za nezveřejnění smluv státu hrozit postih neplatnosti. Stále však není jasné, zda zákon, který podnikatelé zvolili Zákonem roku 2015, nebude během prázdnin poslanci prošpikován rozsáhlými výjimkami.
Ke spuštění registru smluv státu pořádáme vernisáž komiksového ztvárnění příběhu tohoto zákona od Lucie Lomové. Zúčastní se jí i dva poslanci, bez nichž by zákon nebyl prosazen, Jan Farský a Radek Vondráček Akce se koná ve čtvrtek 30. 6. od 18 hodin v Café Fra (Šafaříkova 15, Praha 2).
Stát a jeho úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, státem, krajem a obcemi vlastněné firmy a veřejné vysoké školy mají od prvního července zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun. Smlouvy bude zveřejňovat přes 13 500 subjektů. Odhadujeme, že ročně mohou být zveřejněny statisíce smluv. Podle odhadů se tak nově “odtemní” veřejné prostředky za 325 miliard ročně a napraví nesprávné zveřejňování smluv z veřejných zakázek v rozsahu přes 200 miliard.
Zveřejňování bude zatím probíhat jeden rok v testovacím období, nebudou uplatňovány sankce za nezveřejnění smlouvy. Smlouvu může zveřejnit kterákoli ze smluvních stran. Až po roce začne platit jednoduché pravidlo - nezveřejněná smlouva je neplatná.
Jiří Skuhrovec ze sdružení EconLab upozorňuje: „Zveřejňování smluv zalepuje dosud děravou veřejnou kontrolu všech veřejných zakázek a investic v řádu stovek miliard.“
Podle Oldřicha Kužílka z Otevřené společnosti, o.p.s. „se tak konečně začnou zveřejňovat smlouvy, které již měly být dostupné na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Dotazování se však v praxi v řadě případů chovají tak, jako by se jich tato povinnost netýkala.“
Pavel Franc z organizace Frank Bold upozorňuje na riziko novelizace, která nyní probíhá: „Doufám, že zákon přežije testovací období. Poslanci především z ČSSD a KSČM navrhli ještě před ním takové výjimky, že by ze zákona mohl zbýt jen jeho název. Přitom máme rok na ozkoušení v praxi.”
„Ze slovenské zkušenosti víme, že zveřejňování smluv bude užitečné i pro samotné úředníky, podnikatele, ekonomy, novináře, kontrolní orgány i aktivní občany, kteří budou mít všechny nákupy a prodeje státu snadno dostupné na jednom místě a v elektronické podobě,“ dodává Karel Gargulák, výkonný ředitel Oživení.“
Rekonstrukce státu chystá na začátek července informační kampaň, jejíž součástí budou i billboardy. Kampaň upozorní na politiky, jež se snaží na poslední chvíli do zákona propašovat nadbytečné výjimky. Více viz www.zatmivaci.cz.
Více informací:
Václav Zeman, vaclav.zeman@frankbold.cz, 734 202 656