Nejen ambasády mají své ambasadory. Občanská platforma Rekonstrukce státu sdružuje více než dvě stovky dobrovolníků, kteří se ve volném čase věnují občanskému lobbingu. Takřka třicítka z nich se o víkendu sešla v Krásensku v Jihomoravském kraji. Se starými známými i nováčky jsme si prošli naše společné plány na podzim. Bavili jsme se o tématech kvality demokracie, nezávislosti justice nebo o ústavních přešlapech hlavy státu.
Jen co jsme v sobotu otevřeli oči a zregenerovali hlasivky po pátečním zpěvu u táborového ohně, začalo povídání o tom, co má Rekonstrukce státu od roku 2013 již za sebou, a jaké výzvy nás čekají letos. Koordinátorka Olga Pek představila aktuální témata od protikorupčních zákonů až po hlídání Mantinelů demokracie. Na to navázal Jakub Kvapil, který představil studii o tom, jak je možné kvalitu demokracie měřit. (Metr nechal doma, prý k tomu stačí jakési indexy a žebříčky.)
Základem “rekonstrukční” snahy však zůstává prosazování protikorupčních opatření. Proto jsme si v krátkém kvízu řekli něco o tom, zda je už na dohled konec politických trafik ve státních firmách. (A jestli ho zajistí připravovaný nominační zákon). Zjistili jsme také metodou “pokus - omyl”, jak je možné skrze rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu dostat pod nezávislou kontrolu další 1,5 bilionu korun z veřejných peněz. Kvíz byl úspěšný přinejmenším v tom, že drobné ceny si odnesl každý ze čtyř týmů.
Jak je to s nezávislou justicí? Čeká nás hodně práce
Jedním z nejviditelnějších témat Rekonstrukce státu v posledních měsících byla snaha zajistit větší nezávislost justice skrze výzvu Sedm pojistek nezávislé justice. Jako úplnou prioritu jsme již v dubnu žádali zajištění větší nezávislosti státního zastupitelství na vládě. Analytik Věnek Bonuš proto shrnul, jaké návrhy zákonů k zajištění větší nezávislosti státního zastupitelství putují v září do Sněmovny. Podporu si zaslouží hlavně ten, který vede nejrychlejší cestou k cíli. Pojďte se společně s námi ozvat poslancům!
Zajímavým zpestřením byla debata s bývalou státní zástupkyní Věrou Novákovou k tomu, jak vypadá běžná práce státního zástupce. Vzhledem k aktuálním posunům v kauze Čapí hnízdo pak samozřejmě padlo mnoho dotazů i k tomu, jestli je postup státního zastupitelství v této ostře sledované kauze standardní.
Co už je za hranou Ústavy?
Nakonec účastníci v horké debatě zkusili posoudit, které kroky prezidenta Zemana jsou ještě v mezích Ústavy, a které jsou již za hranou - Ústavy, ústavních zvyklostí, či zákona. Jejich argumenty byly velmi zajímavé. A výsledek se překvapivě až na drobné rozdíly podobal tomu, co říká většina ústavních expertů.
Ať už jsme si v analýze z pera Rekonstrukce státu dělali souhlasné podtržítko, nebo nesouhlasnou vlnovku, definitivní slovo k otázce možných “ústavních přešlapů” prezidenta může mít jedině Ústavní soud. A proto se budeme snažit, aby se dostal ke slovu. Ke slovu na našem setkání se ovšem dostal každý. Vyměnili jsme si inspiraci a nabrali energii na další působení v roli aktivních občanů. Každý, kdo s námi vážil cestu do Krásenska, si snad s sebou odvezl něco krásného.
Za tým Rekonstrukce státu,
Tereza Krištofová