Česká pračka na špinavé peníze pojede ještě bezmála 500 dní

Česká pračka na špinavé peníze pojede ještě bezmála 500 dní

Sdílet: 11. 10. 2023

Vláda Petra Fialy (ODS) se pustila do boje s praním špinavých peněz - ovšem velmi pomalu a nepochopitelně zdlouhavě. Návrh klíčového zákona, který má řešit problém průtokových účtů, má být hotov až v roce 2025. Minimálně dalších 500 dní tak mohou ruští oligarchové přes průtokové účty obcházet sankce. Žádáme vládu, aby přípravy zákona maximálně zrychlila.

Vláda Petra Fialy by se měla s problémem průtokových účtů vypořádat daleko rychleji, než má aktuálně v plánu. Foto ČTK.

Oceňujeme, že se pětikoalice začala problematikou průtokových účtů konečně zabývat. Na konci srpna vláda uložila ministru spravedlnosti vypracovat a předložit návrh zákona upravující trestní variantu odčerpávání nelegálně nabytého majetku. Ovšem s termínem do 31. prosince 2024! Nehledě na to, že podle praxe nemá moc velké šance na prosazení návrh zákona, který je poslán do Poslanecké sněmovny méně než rok před parlamentními volbami.

Je dobře, že vláda vyslechla naše doporučení a zvolila trestní variantu. Nicméně návrh legislativní změny je třeba připravit mnohem rychleji! Postoj vlády, kdy dala na přípravu takto důležité legislativy 496 dní, zkrátka nechápeme.
Lukáš Kraus vedoucí analytického týmu Rekonstrukce státu

Česko je podle zahraničních analýz jednou z nejatraktivnějších zemí, kde se dají dobře vyprat příjmy z trestné činnosti. Nedokážeme efektivně řešit problém tzv. průtokových účtů. Podle zprávy Finančního analytického úřadu jde o dlouhodobý problém ohrožující „stabilitu a reputaci finančních trhů České republiky.” Navíc válka na Ukrajině ukázala, že je to jedna z cest, kterými ruští oligarchové obchází sankce proti režimu a vyvádí své peníze na Západ.

Pokud je každá krize zároveň příležitostí, pak byl ruský vpád na Ukrajinu příležitostí pro naše politiky vypořádat se konečně s tím, aby u nás působili a podnikali zástupci a spojenci organizovaného zločinu, teroristických skupin i nepřátelských mocností. Zdá se ale, že si vláda dává na čas.
Lukáš Kraus vedoucí analytického týmu Rekonstrukce státu

Doložit původ podezřelých transakcí

Řešení spočívá v rozšíření možností odčerpání majetku nad rámec klasického trestního práva. Zvláštní zákon má upravovat situace, kde zjevně došlo k výnosům z nelegální činnosti, ale nejde za nimi prokázat konkrétní trestný čin.

Zákon by pracoval s obrácením důkazního břemene na majitele průtokového účtu. Ten by musel doložit legálnost nabytí peněz. Nešlo by však o trestní řízení proti osobě, ale proti věci. Výsledkem je buďto zabavení této věci a propadnutí státu anebo uvolnění věci (většinou financí) zpět majiteli. Takové trestní řízení tedy nemůže vést k odsouzení majitele za mříže.
Pavlína Hojná právnička a analytička Lobbio, z.s.

Odolnější Česko = Odolnější Evropa

Zneužívání průtokových účtů úzce souvisí se skrýváním vlastníků a obcházením sankcí. Když peníze protečou desítkou zemí, firem, bank, je obtížné vystopovat jejich původce. Prokázat jejich původ v nelegální činnosti či u sankcionované osoby je pak téměř nemožné. Od určité rozumně vysoké hranice tak dává smysl dát úřadům možnost se dotázat na původ peněz.
Jiří Skuhrovec Datlab Institut

O tom, že připravovaná úprava zákonů pomůže, není pochyb. Inspirací může být Lotyšsko, kde tamní banky byly po mnoho let atraktivní zejména pro klienty ze zemí bývalého Sovětského svazu. Poté, co se provalil skandál ze sousedního Estonska, reagovala baltská země schválením přísné legislativy. To však mimo jiné znamenalo, že část vysoce podezřelých transakcí se přemístila do České republiky.

Některé státy EU postupují v oblasti sankční legislativy proaktivně. Například Estonsko plánuje být první zemí EU, která ještě letos legalizuje zabavení sankcionovaného majetku napojeného na Kreml za účelem financování obnovy Ukrajiny. Česká vláda by se měla v takto aktivním přístupu inspirovat a nemeškat s potřebnou legislativou. Skutečně není nač čekat.
Pavel Havlíček analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Odolnější Česko

Rekonstrukce státu se věnuje problému průtokových účtů v rámci projektu Odolnější Česko. Jde o jedno z 8 expertních doporučení pro posilování odolnosti České republiky. Vládní politiky na problém opakovaně upozorňujeme.

Sdílet: