Vládní podpůrné programy nadále trpí systémovými problémy. V projektu NEZHASÍNAT! jsme analyzovali na 22 podpůrných programů a zjistili, že jen 4 z nich fungují bez větších problémů. Vládu jsme na nedostatky upozornili a zaslali návrhy, jak chyby v programech opravit. Ani po měsíci však nepozorujeme výraznější zlepšení. Vláda některé dílčí chyby opravila, většina závažných problémů ale přetrvává. Některé skupiny obyvatel zasažené vládními opatřením na pomoc stále nedosáhnou.
Podle našeho počítadla vládní koronapomoci je aktuálně na 84 % podpory (719 mld.) vypsáno v programech se závažnými nedostatky. Bez výraznějších chyb je přitom jen 12,5 % z vyplácených peněz. Velkým problémem napříč programy je nekoncepční nastavení cílů programů, absence měření toho, jestli programy skutečně pomáhají těm, na něž cílí, a poměrně velká administrativní náročnost pro žadatele.
Naše unikátní hodnocení jsme vládě zaslali na konci června společně s konkrétními doporučeními, jak chyby opravit. Klíčem k efektivnější a transparentnější pomoci je zejména větší srozumitelnost žádostí, výrazně menší administrativní zátěž, digitalizace, jasné a měřitelné cíle programů nebo její rychlejší vyplácení. Většina problémů v programech ale zůstává bez nápravy.
Na koho stát zapomněl? A na koho už si vzpomněl?
Závažným problémem programů také bylo, že některé skupin obyvatel na pomoc nedosáhly vůbec – do vládních škatulek se zkrátka nevešly. Jednalo se zejména o zaměstnance na překážkách, kteří zároveň na vedlejší činnost podnikají, o nové a malé společnosti, kde fungují zaměstnanci a společníci (3 a více společníků) na DPP či na podíl ze zisku a neziskové organizace, které pobírají dotace a granty z veřejných peněz. Pomoc se nedostala také lidem zaměstnaným na HPP, kteří současně provozují vedlejší samostatně výdělečnou činnost – programy totiž neberou v potaz, že vedlejší činnost může tvořit většinu příjmů. Nárok na podporu neměli ani dohodáři (DPP, DPČ).
Situace se však příliš nezlepšila. Z pěti výše popsaných skupin dosáhnou nově na vládní pomoc pouze dohodáři na DPP a DPČ. I tady je ale háček. Na náhrady dosáhnou pouze dohodáři, kteří si platí pojištění. To v praxi znamená, že například maminky na mateřské, které si přivydělávají a mají tak malý příjem, že neplatí ze mzdy pojištění, ostrouhají. Nenapravily to ani úpravy schválené Sněmovnou a Senátem.
Nové programy a drobná vylepšení
V hodnocení jsme upozorňovali také na komplikovanou administrativu. Vyplnit formulář správně a zažádat si o podporu byl v řadě programů proces spíše pro otrlé. V tomto ohledu jsme ale zaznamenali jen drobná vylepšení. V nových programech jako je COVID – Nájemné se například nyní objevuje, že lze špatně podanou žádost dvakrát opravit. Předtím to byla spíše hra o čas - opravy se buď stihly, nebo ne, a záviselo to často na tom, zda úřad s žadatelem komunikoval. Na složitost žádosti v programu Antivirus ministerstvo práce a sociálních věcí reagovalo pomocí instruktážních videí pro zaměstnavatele.
Nápravě může pomoci Parlament
Kromě vlády o nápravě průběžně jednáme také s poslanci a senátory. V červenci se poprvé sešla speciální sněmovní komise, která se bude hodnocením jednotlivých podpůrných programů zabývat. Obecné závěry komise se shodují s naším hodnocením – problematická je zejména administrativní náročnost žádostí, pomalé vyplácení pomoci nebo vyloučení některých zasažených skupin. Poslancům poskytujeme naše podklady a na zlepšení nastavení programů s nimi budeme dále spolupracovat.
V projektu NEZHASÍNAT! nabízíme politikům doporučení, jak se popasovat s krizí v mezích zákonů, a rozjet ekonomiku efektivně a transparentně. Dopady pandemie koronaviru a restart ekonomiky by měli politici řešit bez zhasnutí pravidel. Počítadlo vládní pomoci ekonomice zasažené koronakrizí najdete na www.nezhasinat.cz.