Nezávislí odborníci přináší hodnocení trendů, hrozeb a příležitostí pro zlepšení demokracie v 2. polovině roku 2019. Experti na mediální oblast upozorňují na ohrožení demokratických principů prostřednictvím zásahů do nezávislosti veřejnoprávních médií, zejména skrze odkládání hlasování o výročních zprávách České televize. V oblasti politických práv upozorňují experti na rizika pro soukromí občanů a právo na informace. Přečtěte si závěry odborníků o stavu demokracie v obou oblastech. V těžkých dobách je demokracie obzvlášť zranitelná. Pečovat o ni však musíme průběžně.
Mediální experti se shodují, že v druhé půlce roku 2019 došlo k ohrožení demokratických principů. Konkrétně v souvislosti s pokusy politiků zasahovat do fungování veřejnoprávních médií. Nejzávažnější přitom bylo opakované odložení poslaneckého hlasování o výročních zprávách České televize. I přes útoky kritiků na vedení ČT byly zprávy za rok 2016 a 2017 nakonec schváleny a zprávy za rok 2018 doporučeny ke schválení volebním výborem.
Jako ohrožení hodnotí experti i volbu do rady ČTK podle politického klíče a doporučení prezidenta směrem k poslancům, jak svým hlasováním změnit financování veřejnoprávních médií. Varovné jsou také návrhy na zrušení koncesionářských poplatků pro část veřejnosti, které vyslovil i premiér. V neposlední řadě experti připomínají návrh KSČM na novelu zákona o střetu zájmů, podle které by novináři veřejnoprávních médií měli dokládat majetková přiznání.
Oligarchizace médií narůstá
Experti upozorňují také na propojování médií s českým byznysem a domácími politickými zájmy. Zásadní byl v této souvislosti vstup investiční skupiny PPF do TV NOVA, který vytváří potenciál pro prosazování zájmů Petra Kellnera, který má významné obchodní zájmy jak v Rusku, tak v Číně. Výraznou roli v českém mediální scéně hraje také střet zájmů premiéra vlastnícího nejsilnější rádio, dva velké zpravodajské deníky a mimo jiné i třetinu časopiseckého trhu.
V kontextu pandemie koronaviru lze na mediálním trhu očekávat ekonomickou recesi a s ní spojený pokles příjmů mediálních domů. Důsledkem může být propouštění novinářů a omezení produkce, v krajním případě také konec některých médií. To je rizikem především pro mediální pluralitu a udržení role médií coby hlídačů demokracie.
Celou závěrečnou zprávu pracovní skupiny pro média si přečtěte zde:
Mezi nejzávažnější rizika pro demokracii v oblasti politických práv patří podle expertů návrh novely zákona o vojenském zpravodajství, která by zpravodajské službě umožnil monitorovat veřejné sítě a v případě kyberútoku aktivně zasáhnout. Návrh totiž může být neústavní a ohrozit soukromí občanů. V této souvislosti je rizikem i změna trestního řádu, která by umožnila policii využívat důkazy zpravodajských služeb v trestním řízení.
Za hrozbu pro ochranu veřejných zájmů považují experti také přípravu rekodifikace stavebního práva, která pokračuje i přes kritiku některých ministerstev, obcí či Nejvyššího správního soudu.
Odříznutí občanů od informací i přístupu k ochraně před soudy
Pracovní skupina pro politická práva také varuje před vládním návrhem na úpravu zákona o svobodném přístupu k informacím. Předložená novela ministerstva vnitra zavádí plošné výjimky z poskytování informací a otevírá prostor pro zneužití zákona ze strany úřadů. Neobsahuje naopak slíbené upřesnění povinných subjektů, na který se infozákon vztahuje.
Riziko představují také pokračující snahy o úpravu soudního řádu správního, které mohou omezit možnost podat kasační stížnost a v důsledku tak i přístup občanů k soudní ochraně před úřady. Novela zákona je v současnosti ve Sněmovně před druhým čtením.
Celou závěrečnou zprávu pracovní skupiny pro politická práva si přečtěte zde:
Rekonstrukce státu sleduje dění v 8 oblastech, ve kterých se může potenciální ohrožení pro demokracii a právní stát objevit. Oslovili jsme proto několik desítek nezávislých expertů, kteří pracují na pravidelných závěrečných zprávách monitorujících jednotlivé oblasti. Expertní závěry z jednotlivých oblastí za druhou polovinu roku 2019 nyní postupně představujeme. Součástí hlídání mantinelů demokracie je také vznik sítě organizací, jejichž společným zájmem je ochrana principů demokratického právního státu plynoucích z Ústavy a Listiny základních práv a svobod.