Rekonstrukce státu se dnes setkala s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou kvůli požadavkům výzvy Sedm pojistek pro nezávislou justici. Ministryně Benešová výslovně odmítla podporu úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství a nevidí ani důvody pro zpřísnění směrnice pro výběr soudních funkcionářů.
Ohledně výhrad k předloženým vládním návrhům uvedla, že již nechce více ustupovat. Tento přístup vůbec nereaguje na obavy veřejnosti, a proto budou občanské protesty za větší nezávislost justice i nadále opodstatněné.
Zástupci Rekonstrukce státu se dnes setkali s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Jednali jsme o pojistkách nezávislosti justice, které formulovali experti naší protikorupční platformy již 30. dubna. Zaměřili jsme se hlavně na tři požadavky, které je možné zajistit do konce tohoto roku. Ministryně zcela odmítla první požadavek, aby podpořila poslaneckou novelu posilující nezávislost státního zastupitelství na vládě. Neuznala ani důvody pro to, aby ministerstvo zpřísnilo směrnici, která má zajistit transparentní výběr předsedů soudů. Deklarovala podporu zveřejňování rozhodnutí soudů všech instancí, avšak neurčila žádný závazný termín spuštění.
„Ministerstvo mělo od začátku května dostatek času zajistit realizaci aspoň některých pojistek. Všechny naše konstruktivní návrhy k přijetí pojistek v tomto roce však odmítlo. Naopak navrhuje legislativu, která může vliv politiků na justici ještě zvýšit. Takový přístup ministerstva spravedlnosti a premiéra vyvolává podezření, že si jako pravděpodobný vítěz dalších voleb tímto způsobem připravuje půdu pro zvýšení vlivu na justici,” uvedl Pavel Franc, zakladatel Rekonstrukce státu a ředitel Frank Bold.
Největší prostor na schůzce obě strany věnovaly debatě o větší nezávislosti státního zastupitelství na vládě. „Klíčovým závěrem naší schůzky je to, že ministryně znovu odmítla podpořit úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství, kterou společně předložili Piráti, ODS a KDU-ČSL, i jiné rychlé řešení ve Sněmovně. Situaci státního zastupitelství plánuje řešit vládní novelou, která však zřejmě bude i po vypořádání připomínek obsahovat značně problematické pasáže. Trvá tedy na zdlouhavém a kontroverzním řešení místo přijetí konsenzuálního návrhu s podporou opozice i Senátu, který je na stole a stačí jej schválit,” řekl Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu.
Ministerstvo trvá na složení výběrové komise pro vedoucí státní zástupce, v níž státní zástupci nominují jen 2 z 5 členů komisí. Jedním z členů by měl být podle ministerstva soudce určený losem či po dohodě ministra s předsedou soudu, což nepodporuje ani Soudcovská unie. Stejně tak chce ve vládním návrhu ponechat přechodná období, která by přinesla konec funkčního období nejvyššího státního zástupce v roce 2023 a o rok později také konec funkčního období obou vrchních státních zástupců. „To je z našeho pohledu značně rizikové z hlediska otevření prostoru pro výměnu klíčových představitelů veřejné žaloby během jednoho roku, který by se tak otevřel pro příští vládu,” uvedl Lukáš Kraus, právník Rekonstrukce státu.
Ministerstvo také odmítlo naši argumentaci o potřebě přijetí interní směrnice, která upravuje výběr předsedů a místopředsedů soudů. Na schůzce zazněl příslib zkušebního zveřejňování rozhodnutí některých rozhodnutí krajských soudů během prvního čtvrtletí roku 2020. Podle vyhodnocení zkušebního režimu by mělo následovat plošné zveřejňování, ovšem zatím bez blíže stanoveného data. Stanovení povinnosti zveřejňovat soudní rozhodnutí v zákoně pak ministerstvo označilo za nadbytečné. Do konce roku se tedy veřejnost žádného posunu ve zveřejňování soudních rozhodnutí zřejmě nedočká.
„Paní ministryně bohužel neakceptovala náš základní argument, že je třeba reagovat na obavy veřejnosti a podpořit v co nejkratším čase přijetí jasných záruk, že nedojde k ohrožení nezávislosti justice. Vzhledem k tomu nevidí smysl ve využití vzácné politické shody na dotažení opatření ke zvýšení nezávislosti i transparentnosti justice, která se léta nedaří přijmout. Směrem k veřejnosti nepřichází žádný vstřícný krok, naopak jsou zde kontroverzní návrhy i výroky zpochybňující fungování zejména státního zastupitelství. Za takových okolností se nelze divit, že budou obavy i protesty občanů trvat či se dokonce stupňovat,” shrnul Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu.