Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala nebývalý zákrok proti českým dezinformačním webům, téměř ze dne na den došlo k jejich vypnutí. Podle expertů na média a strategickou komunikaci ale nejde o dlouhodobě systémové řešení a je třeba, aby stát vytvořil účinnější nástroje na boj s dezinformátory. Významnou roli v tomto boji pak sehrává i občanská společnost, která se může podílet na ověřování a vyvracení dezinformací.
Rekonstrukce státu v souvislosti s děním na Ukrajině spojuje experty z různých oblastí a s nimi diskutuje o opatřeních, které přispívají k řešení aktuální situace, ale i dlouhodobých výzev. Jednou z nich je otázka boje s dezinformacemi a jeho právního zarámování. „Vypnutí webů na začátku invaze byl pochopitelný krok, pokud bychom ale měli vypínat dezinformační kanály i v budoucnu, musí k tomu vzniknout regulérní právní rámec a proces,” říká Miroslav Crha, analytik Rekonstrukce státu. Stát by ale podle něj měl postupovat spíše zdrženlivě, protože v případě příliš široké definice dezinformací hrozí kontraproduktivní regulace obsahu. Mravenčí práci v boji proti dezinformátorům pak může odvést občanská společnost, a to jak různé factcheckingové organizace, tak přímo občané.
Podle expertů v současnosti státu chybí kapacity na strategičtější boj s dezinformátory i budování vlastní strategické komunikace. Nová vláda to má ale v programovém prohlášení a válečná situace nejspíše způsobí to, že obě agendy budou patřit mezi vládní priority. Rekonstrukce státu je v této oblasti připravená poskytnout své analytické a lobbingové kapacity a tématu dezinformací se věnuje i v rámci projektu SvobodaSlova.online, na kterém spolupracuje s Otevřenou společností a Institutem H21.
Ve středu budeme o boji s dezinformacemi debatovat na Twitteru. Nastavte si připomenutí a stavte se na poslech.