Senát by měl v následujících týdnech projednat rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Jde o poslední příležitost, jak prosadit jednu z vládních protikorupčních priorit v tomto volebním období. Senátorům už ze Sněmovny dorazil potřebný prováděcí zákon, a nic tak nebrání odklepnutí potřebných změn, díky kterým si posvítíme na další bilion z veřejných peněz, s kterým hospodaří státní firmy, jako je například Čepro nebo ČEZ. Tento týden se opatřením budou zabývat senátní výbory a komise.
AKTULIZACE: Prováděcí zákon i potřebnou změnu ústavy senátoři projednali na výborech. Moc růžově to ale s opatřením nevypadá. Od 17. srpna by ho měli projednat také na plénu. Co se může stát? Senát zákon buď s potřebnou novelou ústavy schválí, nebo ho do Sněmovny pošle spolu s ústavní novelou s pozměňováky, nebo opatření spadne pod stůl úplně.
Nejvyšší kontrolní úřad dohlíží na hospodaření se státními penězi a vystavuje pravidelné zprávy, ve kterých úřadům nebo ministerstvům nastavuje zrcadlo v efektivitě jejich útrat. Na obrovský objem veřejných prostředků ale stále nedohlédne, do jeho působnosti totiž nespadají státem vlastně akciové společnosti. Senát to může brzo změnit. Prováděcí zákon už tento týden prodiskutují senátoři na výborech a komisi pro dohled nad veřejnými prostředky, příští týden ho pak mohou schválit na plénu. Zároveň je však nutné nejdříve projednat novelu ústavy, která audity NKÚ ve státních firmách umožní.
Novela ústavy přitom v Senátu leží už od února 2020, první pokus o potřebnou změnu se v legislativním procesu objevil dokonce už v roce 2009. Je tedy nejvyšší čas ji dotáhnout do úspěšného konce, jinak s volbami spadne pod stůl a celý proces může opět začít nanovo. Senát má tedy možnost dotáhnout ještě jedno protikorupční opatření, a zlepšit tak svou protikorupční bilanci.
Senátoři mohou ulevit obcím od nadměrné kontrolní zátěže
S projednáváním zákona o rozšíření působnosti NKÚ se objevují obavy zástupců obcí, zda jim k současným povinnostem nepřibudou další kontroly a nezvýší se tedy jejich kontrolní zátěž. Obavy jsou ale bezdůvodné. Návrh schválený Sněmovnou by umožnil NKÚ kontrolovat jen statutární města, a i ta mohou senátoři z působnosti NKÚ vyjmout. Nadto je možné současně s rozšířením působnosti NKÚ schválit i řešení kontrolní zátěže
„Pozměňovací návrh, který definuje nadměrnou kontrolní zátěž a omezuje ji, už existuje. Vypracovala jej s Rekonstrukcí státu skupina poslanců ODS, STAN a KDU-ČSL. Teď jen, aby byl návrh v Senátu předložen a schválen spolu s NKÚ,” říká Jakub Černý, analytik Frank Bold a Rekonstrukce státu. Na obce se tak působnost NKÚ nemusí vůbec vztahovat, o tom může Senát sám rozhodnout. Podle Rekonstrukce státu je teď klíčové především zavést dohled nad hospodařením státních firem.
Na co by NKÚ mohl po rozšíření působnosti vidět?