Odvoleno, sečteno, podtrženo. Česko už ví, které političky a politici mu budou vládnout po další 4 roky. Na to, kdo se posadí do premiérského křesla a kdo stane v čele jednotlivých ministerstev, si možná ještě chvíli počkáme. Už teď si ale můžeme udělat základní představu o tom, jaký prostor dostanou v novém volebním období protikorupční zákony a opatření pro dobrou správu státu. Vypadá to velmi nadějně.
Tohle už nejspíš víte: Vítězem sněmovních voleb je koalice SPOLU (27,79 % hlasů a 71 křesel ve Sněmovně), v závěsu se umístilo hnutí ANO (27,12 % a 72 křesel) a třetí nejlepší výsledek získala koalice Piráti a Starostové (15,62 % a 37 křesel). Do Sněmovny se probojovala také SPD (9,56 % a 20 křesel). Jaké jsou tedy vyhlídky na následující čtyři roky pro opatření, která omezují korupci, zprůhledňují stát a přispívají efektivnímu a odpovědnému vládnutí?
„Ve volbách výrazně uspěly obě demokratické koalice, což zřejmě přinese zásadní přeskupení sil ve Sněmovně. Tento výsledek voleb lze brát jako dobrou zprávu pro protikorupční legislativu. V nové Sněmovně nastane výjimečná příležitost na dotažení několika klíčových zákonů, které ta předchozí nestihla schválit,” říká Josef Karlický, vedoucí Rekonstrukce státu, která dlouhodobě prosazuje protikorupční zákony.
Pozitivní zprávou je, že strany, které na protikorupčních zákonech pracovaly v minulém období a slibují to i ve svých programech, ve volbách uspěly. To se týká zejména KDU-ČSL a TOP 09 v rámci koalice Spolu a koalice Pirátů a Starostů. Překvapením byl ale neúspěch pirátských kandidátů, kteří patřili mezi vůbec nejaktivnější poslankyně a poslance v oblasti boje s korupcí. „Pirátští poslanci byli u mnoha opatření tahouny a mohou tedy citelně chybět, jelikož jejich agend se nutně bude muset chopit někdo jiný,” dodává Karlický.
Koalice mají přesto pohodlnou sněmovní většinu, a mají tak našlápnuto společně vytvořit také koalici vládní. To by mohla být pro protikorupční legislativu dobrá výchozí situace. V opozičních lavicích by pak v takové situaci zasedli zástupci ANO a SPD, tedy stran, které v našem hodnocení neuspěly či přímo propadly.
Díky Volebnímu průvodci, který jsme v Rekonstrukci státu spustili ještě před volbami, už nyní víme, že:
Skvělou zprávou je i to, že řada poslankyň a poslanců z úspěšných koalic chce také prosazovat opatření, která napomůžou například digitalizaci státu nebo posílení nezávislosti médií. Rekonstrukce státu proto začne v následujících týdnech jednat se zástupci parlamentních stran o možných prioritách na další měsíce. Díky Volebnímu průvodci navíc víme i to, že řada opatření pro dobrou správu má podporu napříč stranami, které se nyní do Sněmovny probojovaly - tedy u těch potenciálně vládních i potenciálně opozičních. To může být pro potřebná opatření skvělou výchozí pozicí.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska./ The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.