Organizovanému zločinu i nepřátelským mocnostem se stále daří prát špinavé peníze a dokonce čerpat veřejné prostředky v Česku i v Evropě. Schválení sankčního zákona nestačí. Odborníci vyzývají politiky, aby prosadili další komplexní exekutivní i legislativní kroky. Experti Rekonstrukce státu, spolku Lexperanto, Datlab Institutu, Evropských hodnot a Asociace pro mezinárodní otázky, spojení v platformě Odolnější Česko, dnes představili konkrétní kroky pro omezení vlivu nedemokratických režimů v Česku.
Česká republika stejně jako i další evropské země reagují na vývoj mezinárodní bezpečnostní situace posilováním své legislativy a zaváděním sankcí. V Česku to je například novela zákona o mezinárodních sankcích, která rozšířila nabídku sankčních opatření (např. o omezení poskytování veřejných zakázek), nebo návrh českého Magnitského zákona.
Neplatit firmám sankcionovaných oligarchů
Tyto problémy je třeba řešit. Stejně tak musí být prioritou zacelení mezer v sankcích proti osobám spojeným s ruským režimem.
Podle Jiřího Skuhrovce také chybí skutečně robustní analytický nástroj umožňující zjistit, kam jdou veřejné peníze. Datlab Institut před časem spustil po debatě s několika ministerstvy vlastní jednoduchou aplikaci sankce.datlab.eu a zveřejnil analýzu, která poukázala na to, že firmy s ruským vlivem získávají v EU zakázky za 292 mil. EUR měsíčně. Toto číslo se navzdory sankcím téměř nemění.
„Dopad sankcí na veřejné zakázky je blízký nule, i byznys našel cesty jak je obcházet. Aby se to změnilo, musí úřady i firmy napříč EU dostat jasné vodítko, komu smí platit a komu ne. Zatím dostaly pouze dvousetstránkový manuál a nespolehlivou evidenci skutečných majitelů. Je potřeba, aby státy posílily expertní analytickou činnost a nenechávaly složitá právní rozhodnutí na řadových úřednících nebo firmách, které aplikací sankcí jdou ekonomickému zájmu,“ dodává Jiří Skuhrovec, analytik Datlab Institutu.
Odolnější Česko
Ruská invaze na Ukrajinu ukázala dlouho neřešený problém, kdy v Česku mohou snadno působit a podnikat zástupci a spojenci organizovaného zločinu, teroristických skupin i nepřátelských mocností. Mohou prát špinavé peníze a dokonce i čerpat veřejné peníze. Je nejvyšší čas tomu zamezit a vytvořit Odolnější Česko.
Evropa musí postupovat společně
Úsilí o omezení vlivu, aktuálně zejména ruského, je ale nutné vnímat i v mezinárodním kontextu.
Potřebu mezinárodní koordinace minimálně na evropské úrovni doplňuje Ondřej Vondráček, právník spolku Lexperanto. „Spolupráce a komunikace je v tomto směru důležitá, protože problém se týká všech. Připravili jsme proto doporučení k lepší koordinaci finančně analytických úřadů ohledně rozkrývání vlastnických struktur a dohledávání sankcionovaných osob,” popisuje.
Výzva vládě, poslancům a senátorům
Česko čelí několikanásobné krizi a je vysoce aktuální věnovat zvýšenou pozornost posílení odolnosti a bezpečnosti. Zástupci projektu Odolnější Česko proto představili výzvu vládě, poslancům a senátorům.
Seznam doporučení:
V rámci tiskové konference zástupci Odolnějšího Česka také představili nový spot, ve kterém signatáři projektu a další veřejně známé osobnosti podporují kampaň. Mezi signatáře Odolnějšího Česka patří mj. Libor Winkler, Petr Pithart, Eliška Wagnerová či Václav Malý.