Už zítra Sněmovna rozhodne o budoucnosti exekucí v Česku. Zavedení teritoriality exekutorů, která by omezila tvrdé kšeftování s dluhy a prostor pro korupci, podporuje většina parlamentních stran kromě ODS a zřejmě i části poslanců ANO. Postoj premiéra zatím není jasný. Osobnosti z řad podnikatelů, akademiků, umělců či zástupců neziskových organizací proto vyzývají premiéra a poslance ODS k tomu, aby zítra důležité návrhy pro spravedlivější systém exekucí podpořili.
Text výzvy:
Výzva k podpoře zásadních změn v systému exekucí včetně kompromisní verze teritoriality exekutorů
Vážený pane premiére,
dovolujeme si Vás oslovit s prosbou o podporu zásadní reformy exekucí, o které bude v pátek 16. 4. hlasovat Poslanecká sněmovna. Vítáme, že se všechny strany včetně Hnutí ANO hlásí k významným změnám exekučního řádu v čele se zastavováním nevymahatelných exekucí či zlidštění mobiliárních exekucí.
Podle informací, které jsou v současné době k dispozici, se však poslanecké kluby Hnutí ANO a ODS na rozdíl od ostatních nehlásí k podpoře žádného návrhu, který by zajistil, aby jeden dlužník měl vždy jen jednoho exekutora. Aspoň tak to vyplynulo z vystoupení poslance ANO Patrika Nachera na včerejším jednání Sněmovny, a to navzdory tomu, že tato zásada byla součástí původního vládního návrhu novely zákona, je uvedena v programovém prohlášení vlády a byla zmiňována ve Vašich prohlášeních.
Bez přijetí tohoto zásadního principu bude podle našeho názoru reforma neúplná, jelikož nezajistí eliminaci mnoha současných systémových problémů do budoucna. Zejména bude nadále platit, že mnozí dlužníci budou čelit několika exekutorům zároveň a zaměstnavatelé je s ohledem na vysokou administrativní zátěž spojenou s vyřizováním požadavků více exekutorů nebudou ochotni zaměstnávat. Již nyní 60 % oslovených zaměstnavatelů nechce zaměstnance s exekucemi přijímat. Ti se tak pohybují a budou i nadále pohybovat v šedé ekonomice s nejistými příjmy a trvalými problémy se splácením dluhů.
Negativní dopady by tak i v dalších letech doléhaly nejen na stovky tisíc rodin dlužníků, ale také na věřitele, zaměstnavatele. Tratil by i státní rozpočet kvůli nižšímu výběru daní a vyšším nákladům na sociální dávky. Nedošlo by také k žádnému řešení ohledně drsných praktik a ohýbání zákonů, které jsou nechtěným, ale velmi neblahým dopadem soutěže exekutorů o pohledávky. Proto Vás vyzýváme, abyste důkladně zvážil podporu předložených návrhů a podpořil alespoň kompromisní řešení zavádějící princip „1 dlužník má 1 exekutora.“
Z předložených návrhů tento klíčový princip nejlépe naplňuje tzv. „čistá krajská teritorialita“, která jej zavádí plošně. Kromě něj jej realizují také 2 kompromisní pozměňovací návrhy označované jako spotřebitelská teritorialita. Tyto návrhy reagují na argumenty zastánců současného systému i navrhované teritoriality a kombinují výhody obou modelů. Soutěž mezi exekutory by zůstala zachována, ovšem jen v části současného exekučního trhu, kde nebude působit natolik závažné negativní dopady.
Pokud tedy nepovažujete za vhodné, aby byl volný výběr exekutorů zcela zrušen, můžete podpořit alespoň některé z uvedených kompromisních řešení, které odstraní nežádoucí negativní dopady v těch případech, kdy je to nejvíce potřeba. Pokud tak učiníte a některý z kompromisních návrhů bude schválen, bude dosaženo těchto výsledků:
Jsme přesvědčení, že kompromisní návrhy by měly být přijatelným řešením i pro všechny zastánce volné soutěže mezi exekutory, kteří zároveň vnímají současné negativní dopady systému na společnost a chtějí je řešit. Zvláště pak v této době, kdy je s ohledem na současnou tíživou situaci způsobenou pandemií COVID-19 zásadní změna systému exekucí ještě palčivější, než byla doposud.
Proto Vás vyzýváme, abyste se zasadil o přijetí kvalitní novely exekučního řádu, která přinese všechny klíčové změny, a to zejména skutečné zastavování nevymahatelných exekucí, zlidštění mobiliárních exekucí a některou z variant teritoriality exekutorů obsahující princip 1 dlužník - 1 exekutor.
Signatáři: