Pandemický zákon: Tři způsoby, jak ho dnes mohou senátoři vylepšit

Pandemický zákon: Tři způsoby, jak ho dnes mohou senátoři vylepšit

Sdílet: 10. 02. 2022

Dnes probíhá velké rozvolnění, do hospody a za kulturou už mohou vyrazit i lidé bez očkování. V Senátu se přitom zároveň jedná o pandemickém zákoně. Situace tak pro nezasvěcené není zrovna přehledná. Pojďme si na ni trochu posvítit. Rekonstrukce státu navzdory výhledu na zlepšení covidové situace doporučuje pandemický zákon jako nejlepší možný právní rámec pro zvládání dalších možných vln zachovat, má ale několik výhrad.

Foto: ČTK

Novelu pandemického zákona potřebujeme, protože na konci února současná právní úprava přestane platit, a to může způsobit zbytečné komplikace. O důvodech, proč novelu pandemického zákona přijmout, jsme psali už minulý týden. Novela zákona má prodloužit jeho účinnost a vyřešit nedostatky, které odhalily opakované rozsudky Nejvyššího správního soudu. Ten loni rušil opatření, jako když bičem mrská, a to kvůli jejich nedostatečnému odůvodnění. Právě účinný soudní přezkum opatření je velkým přínosem pandemického zákona a jeho výhodou oproti nouzovému stavu. Na vládě ale prošel návrh, že soud přestane zrychleně přezkoumávat opatření, která již neplatí. To má být řešením přetíženosti soudu.

Chápeme snahu najít rovnováhu mezi potřebou soudního přezkumu a ochrany soudu před zahlcením. Na druhou stranu, informace, že zrušené opatření bylo nezákonné, je důležitá a působí preventivně pro vydávání budoucích opatření. Přednostní kontrolu všech opatření, i zrušených, proto doporučujeme zachovat.
Lukáš Kraus vedoucí analytického týmu Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu Senátu doporučuje zapracovat:

  • Rozšíření povinnosti náhrady škody. Nadále totiž nevzniká povinnost státu alespoň částečně nahradit ušlý zisk poškozeným (jen povinnost náhrady skutečné škody, ta ale tvoří často malou část reálných dopadů protiepidemických opatřeních).
  • Doplnění možnosti jednoduchého elektronického podání žádosti o náhradu škody.
  • Zrušení dílčího omezení soudního přezkumu opatření Nejvyšším správním soudem - tedy neprojednávání opatření, která mezitím zaniknou nebo skončí jejich účinnost.

Abychom ale Sněmovně úplně nekřivdili, podařilo se jí vypořádat některé naše předchozí výhrady k novele pandemického zákona. Tak například, původně neomezená účinnost zákona se zkrátila do konce listopadu tohoto roku. Nebo se v případě diskutovaných SMS karantén doplnily garance prošetření důvodnosti nařízení izolace nebo karanténního opatření a pojistky toho, že zprávu posílají opravdu hygienici. Senát má možnost zákon zase ještě trochu vylepšit. Jeden jeho výbor doporučil novelu schválit, druhý zamítnout, Sněmovna ale může postup Senátu nakonec přehlasovat. Tou dobou už snad pandemický zákon nebudeme akutně potřebovat, ale budeme ho mít připravený jako pojistku pro případné další mutace a covidové vlny.