Pět důvodů, proč potřebujeme přijmout novelu pandemického zákona

Pět důvodů, proč potřebujeme přijmout novelu pandemického zákona

Sdílet: 01. 02. 2022

Sněmovna dnes jedná o pandemickém zákoně, po obstrukcích SPD z minulého týdne k němu svolala mimořádnou schůzi. Zákon přitom před Sněmovnou i na internetu budí nezvyklé vášně. Odpůrci jeho přijetí vnímají jako zelenou pro další zavírání hospod a jiné omezování jejich svobody. Ve skutečnosti pandemický zákon potřebujeme právě proto, aby ke zbytečnému omezování svobod nedocházelo.

Foto: ČTK

Pandemický zákon přestane platit na konci února. Do té doby mají zákonodárci čas na přípravu a schválení jeho novely. Pokud by to nestihli, Česko by se od prvního března mohlo dostat do právní šlamastiky. V případě dalších vln epidemie covidu (jakkoliv si je nikdo nepřeje) by vláda musela znovu vyhlásit naprosto nevhodný nouzový stav. Tady je přehled důvodů, proč by Sněmovna měla pandemický zákon prodloužit i pro další období.

  1. Pandemický zákon je šitý na míru covidu, nedovoluje vládě omezit tolik práv a svobod občanů jako nouzový stav. Vláda má sice k ruce ještě zákon o ochraně veřejného zdraví, ale ten poskytuje jen velmi malý manévrovací prostor, už minulý rok ho natáhla na hranu ústavnosti.
  2. Protiepidemická opatření vydávaná podle pandemického zákona přezkoumávají soudy rychle. Nejvyšší správní soud minulý rok přezkoumal desítky opatření a mnohá z nich dodatečně zrušil pro jejich nedostatečné odůvodnění. V případě nouzové stavu naopak k přezkumu opatření prakticky nemůže dojít a není tak žádná přímá ochrana proti zneužití.
  3. Pandemický zákon vyžaduje důkladné odůvodnění každého opatření. A byť by to určitě šlo ještě lépe, je zajištěna mnohem větší veřejná kontrola vlády než u nouzového stavu.
  4. Pandemický zákon se vztahuje jen na covid, nelze ho použít a tedy ani zneužít v případě jiných nemocí, které mají jiný průběh a mohou tak vyžadovat úplně jiný styl řešení.
  5. Covid nás letos může ještě potrápit. Jakkoliv se upínáme k jaru a přehoupnutí vlny omikronu, s podzimem může kvůli nízké proočkovanosti populace počet nakažených zase stoupat. Rizikem jsou také další mutace. Štěstí přeje připraveným.

Samotný pandemický zákon je jen právní rámec, neznamená automaticky žádná opatření. Ale dává jistotu, že když přijdou další trable, nebude třeba hned využít nouzový stav. „Je škoda, že v rámci novely zákona nedochází k rozšíření povinnosti náhrady škod po vzoru nouzového stavu, jako je ušlý zisk. Pandemický zákon je i přesto nejlepší dostupné, ale stále jen provizorní řešení. Než konečně dojde k systémovému řešení v podobě přijetí novely krizové legislativy, doporučujeme v pandemickém zákoně kromě prodloužení účinnosti také zpřesnit požadavky na odůvodňování opatření a zvážit zapojení parlamentu do vyvolání přezkumu opatření Nejvyšším správním soudem, který se ukázal jako velmi účinný,” říká Jakub Černý, analytik z Rekonstrukce státu, který se podílel na konzultacích při vzniku pandemického zákona.

Zákon se stal pro řadu odpůrců vládních opatření symbolickým terčem veškeré kritiky. Je to zřejmě přirozené, jelikož zákon pro leckoho pandemická opatření zhmotňuje. Paradoxně je však pandemický zákon pro občany jediným štítem proti svévolnému vydávání opatření vlády. Dává jim totiž do ruky možnost rychlého soudního přezkumu a zrušení opatření. Pokud by pandemický zákon nebyl prodloužen, tato výjimečně silná kontrola zmizí.
Josef Karlický právník a supervisor obsahu Rekonstrukce státu

Poslanecká sněmovna jedná o novele dnes a Senát ji má projednat 3. února, obě komory mají tedy ještě šanci na zapracování změn zákona, i když s ohledem na jednání ve stavu legislativní nouze a obstrukce ze strany opoziční SPD to nebudou mít jednoduché.