Hlas občanské společnosti volající po dodržování základních pravidel demokracie posílí operní pěvkyně Dagmar Pecková. Stala se patronkou výzvy Mantinely demokracie, ke které se doteď připojilo téměř 7 000 lidí. Společně s experty hlídají vládu, aby respektovala konkrétní zásady odpovědného vládnutí.
Výzva Mantinely demokracie má novou patronku. Prosincovou osobností výzvy se stala operní pěvkyně a aktivní občanka Dagmar Pecková. Po boku takřka 7 000 signatářů výzvy bude společně s nezávislými experty hlídat, jestli politici nepřekračují své pravomoci a respektují základní principy odpovědné demokratické vlády. Mezi konkrétní Mantinely demokracie patří například nezávislost soudů, právo opozice na diskuzi ve Sněmovně či právo občanů na informace.
„Demokracie je zodpovědnost. Politici si nemůžou ve funkci dělat cokoliv se jim zamane. Nesmí umlčovat opozici, nesmí zasahovat do práce policie, nemůžou ovlivňovat veřejnoprávní média. Proto je třeba politikům nastavit jasné mantinely” řekla o svém zapojení do výzvy Dagmar Pecková.
Operní diva se vydala dohlédnout na možné překročení mantinelů také přímo na jednání Sněmovny. Fanoušci výzvy společně s naší patronkou vyrazili ve středu 5. prosince sledovat hlasování poslanců díky akci Mantinely demokracie LIVE. Na programu byla novela zákona o svobodném přístupu k informacím, která mohla přinést největší omezení práva na informace od roku 1989. Díky poslancům, aktivitě občanů i práci Rekonstrukce státu se však právo na informace podařilo zachránit.
Záleží i Vám na osudu demokracie v Česku? Připojte svůj podpis na www.mantinelydemokracie.cz
Jak vznikla výzva Mantinely demokracie?
Debatu o mantinelech, které by žádná demokratická vláda ani další vrcholní politici neměli překračovat, iniciovala na podzim roku 2017 protikorupční platforma Rekonstrukce státu. Nezávislí experti zformulovali 9 konkrétních oblastí, takzvaných „Mantinelů demokracie“, v nichž sledují vládu, jestli neobchází ústavní principy. Jde především o zachování nezávislosti soudů, státních žalobců a policie, svobodu médií, právo občanů na informace anebo a právo opozice na svobodný projev. Výzvu doposud podpořilo takřka 7 000 lidí a desítky známých osobností.
Kdo se podílí na Rekonstrukci státu?
Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.