Sněmovna dnes odpoledne zvolila v druhém kole volby do Rady České televize zbývající mediální radní. Těmi se stali Hana Lipovská, Pavel Matocha a Lubomír Veselý. V případě Lubomíra Veselého ale vybrala Sněmovna kandidáta, jehož předpoklady pro výkon funkce jsou v přímém rozporu se zákonem. Zákon totiž zakazuje, aby člen rady působil ve prospěch politiků, politické strany či spolku. Nového člena Rady Českého rozhlasu poslanci nezvolili.
Poslanci dnes zvolili v tajné volbě zbývající tři členy Rady České televize. Novými radními se stali ekonomka Hana Lipovská, novinář Pavel Matocha a moderátor Lubomír Veselý. Veselý však již v minulosti veřejně podpořil poslance a předsedu strany Trikolora Václava Klause mladšího. Zákon o České televizi přitom klade důraz na to, že členové rady nesmí vystupovat či působit ve prospěch politiků a politických stran.
„Je zřejmé, že volba do mediálních rad se stala předmětem politických bojů a dohod. Do jisté míry to jde akceptovat. Ale tentokrát poslanci přestřelili. Zvolení kandidáta, který se veřejně přihlásil k podpoře aktivního politika a lídra politické strany, už je v přímém rozporu se zněním zákona,” komentuje výsledek volby vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.
Výsledek volby jde za vládou
Rekonstrukce státu již před prvním kolem volby v březnu poskytla všem poslancům podrobné medailonky všech kandidátů do obou rad. Aktualizované medailonky jsme zasílali i tento týden před druhým kolem. Apelovali jsme přitom na poslance, aby k tajné volbě přistoupili informovaně a dbali na dodržování zákonů, které požadavky na členy rad vymezují.
„Odpovědnost za výsledek volby jde primárně za většinou Sněmovny, která drží u moci vládu. Bez ní nemohla nastat ani tajná volba ani její výsledek. Vládní strany by proto nyní měly vysvětlit, proč nezajistily ani elementární dodržení zákona. A měly by také veřejnosti sdělit, jaká je nyní jejich vize ohledně fungování mediálních rad,” doplňuje Karlický.
Požadavky na členy rady upravuje zákon
Mediální rady jsou podle zákona o České televizi a zákona o Českém rozhlasu orgánem, ve kterém musí být zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Zákony však nepočítají se situací, že budou kandidáti, kteří již před volbou nesplňují zákonné požadavky, skutečně zvoleni. „Za Rekonstrukci státu zanalyzujeme, jak lze situaci řešit, a budeme vyzývat k nápravě,” předesílá vedoucí týmu.
V medailoncích zaslaných poslancům jsme u kandidátů zohledňovali především to, zda splňují zákonné požadavky, zejména jejich případné vazby na politiky a politické strany (resp. jejich absenci). Poslancům jsme současně doporučovali hledět na zkušenosti kandidátů pro výkon funkce, jejich ztotožnění se smyslem veřejnoprávních médií a také případné kontroverze a reputační rizika.
Z kandidátů do Rady Českého rozhlasu neobdržel žádný kandidát dostatečný počet hlasů pro zvolení. Sněmovna tak musí vypsat novou výzvu pro zájemce o volná místa v radě.
Kandidáti do Rady ČT v 2. kole (kvórum 97 hlasů) :
Hana Lipovská (114 hlasů)
Pavel Matocha (108 hlasů)
Lubomír Veselý (111 hlasů)
Michal Klíma (70 hlasů)
Ivan Douda (60 hlasů)
Zdeněk Holý (72 hlasů)
Kandidáti do Rady ČRo v 2. kole (kvórum ? hlasů:
Hana Dohnálková (94 hlasů)
Jaroslav Šebek (69 hlasů)
Rekonstrukce státu při hlídání mantinelů demokracie dlouhodobě sleduje zachování nezávislosti veřejnoprávních médií. Moniturujeme, jestli je politici nedostávají pod nežádoucí tlak a zároveň ctí svobodu slova i u soukromých médií. U probíhajících voleb do mediálních rad dohlížíme na to, zda je dodržován zákon.