Poslanci dnes schválili zákon proti politickým trafikám, neboli nominační zákon. Jde o zcela nový protikorupční zákon, který upravuje nominace uchazečů do kontrolních a řídících orgánů státních firem. Rekonstrukce státu tento zákon prosazovala již od roku 2013. Najít životaschopný kompromis se však podařilo až letos. Návrh zákona teď míří do Senátu.
Sněmovna dnes schválila hlasy 119 poslanců takzvaný nominační zákon, který má bránit politickým trafikám ve státních firmách. Křesla ve vedení státních firem v minulosti často rozdělovali ministři spíše podle politické loajality uchazečů, než podle jejich odbornosti a zkušeností. Zákon by měl takovému rozdávání postů zabránit. „Děkujeme poslancům, kteří podpořili transparentní výběr uchazečů na důležitá místa v řídících a kontrolních orgánech státních firem. Zákon jsme žádali již od roku 2013 a až po sedmi letech díky nim snad již brzy bude platit,” uvedl Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu.
V minulém volebním období zákon ve Sněmovně neuspěl. Vloni pak ztroskotal také ambiciózní návrh Pirátů. Ten inspiroval k předložení nového zákona současnou vládu. Vládní návrh však původně obsahoval nedostatky, které Rekonstrukce státu kritizovala. Především by postup stanovený zákonem nebyl pro ministry vůbec závazný. Výbor pro personální nominace také v původním vládním návrhu nemohl vyloučit zjevně nezpůsobilé kandidáty z výběrového řízení. Poslancům se ve spolupráci s Rekonstrukcí státu naštěstí podařilo najít kompromis, který tyto zásadní chyby napravuje.
Poslanci vylepšili bezzubý vládní návrh
Poslanci protikorupční pracovní skupiny dokázali najít shodu na takové podobě zákona, která bude reálně vymahatelná. Jde o pozměňovací návrh, jež předložili poslanci Radek Vondráček (ANO), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Tomáš Martínek s Jakubem Michálkem (Piráti). Více o současné podobě zákona najdete tady. „Bez tohoto klíčového pozměňovacího návrhu by byl nominační zákon zcela bezzubý. Je skvělé, že se politici dokázali dohodnout napříč politickým spektrem a předložit funkční řešení,” dodává Josef Karlický.
Zákon v současné podobě vítají i experti
Vládní návrh zákona (sněmovní tisk č. 220)
zahrnuje zřízení stálého Výboru pro personální nominace, který bude
navržené uchazeče posuzovat, dále zavedení transparentního nominačního
postupu pro výběr uchazečů o řídící a dozorčí funkce ve státních firmách
a povinnost konat otevřená výběrová řízení na řídící posty ve státních
firmách. Více o návrhu zde. Změny předložené poslanci oceňují také zástupci odborné veřejnosti. „Upravené znění přináší vyvážené změny, které by mohly vést k profesionálnějšímu řízení státních firem,” domnívá se ekonom Miroslav Zámečník.
Odborníci i lidé z praxe se shodují, že podstatné je, aby byl zákon pro ministry skutečně závazným. „Zákon, tak jak byl vládou předložen, by byl jen zástěrkou a v podstatě by pro konkrétní ministerstvo nebylo problém jej obejít a jmenovat tam osobu „podle politické příslušnosti“ a bez patřičné odborné kvalifikace, což se dnes děje a dělo by se i dál. Zcela souhlasím se změnami [které přináší pozměňovací návrh] – vidím, že dle ve výčtu odborností členů nominačního výboru tam nezmizela ani auditorská odbornost, což jsme již při původním řešení požadovali,” uvedl Jiří Vrba z Komory auditorů ČR.
Končí politické trafiky?
Návrh zákona nyní putuje ze Sněmovny do Senátu. A na závěr malá perlička. Jde o zákon, který v roce 2015 Andrej Babiš odmítl se slovy „Přece nebudeme psát zákon o tom, jak chodit na záchod.“ (viz Novinky) Narážel tehdy na to, že transparentní výběr výběr lidí na klíčová místa ve státních firmách by měl být pro ministry samozřejmostí. Praxe však bohužel stále ukazuje pravý opak. Budeme proto rádi, pokud nový protikorupční zákon podpoří i senátoři.