Vláda v lednu představila návrh nového nominačního zákona, který má zamezit rozdávání „politických trafik” ve státních firmách. Vládní návrh měl však závažné nedostatky. Poslanci Radek Vondráček (ANO), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Tomáš Martínek s Jakubem Michálkem (Piráti) proto včera přednesli ve Sněmovně pozměňovací návrh, který chce zachránit původní smysl zákona i jeho reálnou vymahatelnost. Návrh má za sebou po včerejšku 2. čtení.
Vláda připravila vloni návrh zcela nového zákona, který má dát jasná pravidla personálním nominacím do dozorčích rad i představenstev státních firem. Je to zákon, po němž Rekonstrukce státu volá již od roku 2013. Má to však háček. V současné podobě by postup stanovený zákonem nebyl pro ministry závazný, čímž by zákon ztratil svůj hlavní smysl. Další výtkou odborníků je, že by podle vládního návrhu nominační výbor nemohl vyloučit z výběrového řízení o křesla ve státních firmách ani zjevně nezpůsobilé kandidáty.
Tyto vady vládního návrhu napravuje komplexní pozměňovací návrh, který včera ve Sněmovně společně představili poslanci Radek Vondráček (hnutí ANO), Marian Jurečka (KDU-ČSL), a Tomáš Martínek s Jakubem Michálkem (Piráti). Pozměňovací návrh přináší tyto hlavní změny:
● Zavedení závaznosti nominačního postupu, ministr by tak nemohl při obsazování funkcí ve státních firmách nominační zákon obcházet
● Zavedení pravomoci Výboru odmítnout uchazeče, který nesplňuje základní předpoklady, mezi tyto základní předpoklady např. patří: dosažení 25 let věku, bezúhonnost, bezdlužnost, splnění požadovaného vzdělání a praxe v případě konání výběrového řízení, zákaz konkurence.
Představy poslanců o ideální podobě zákona se původně lišily, avšak životaschopný kompromis přinesl Marian Jurečka (KDU-ČSL). Spolupředkladateli pozměňovacího návrhu k vládnímu návrhu zákona se stali právě pirátští poslanci. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (hnutí ANO) následně svolal pracovní skupinu proti korupci, kde změna získala podporu hnutí ANO, hnutí STAN a TOP09.
Předložené změny oceňují také zástupci odborné veřejnosti. „Pozměněný návrh je vybalancovaným kompromisem, který má kapacitu předejít feudálnímu rozdělování trafik bez ohledu na kompetence nominantů,” řekl ekonom Zdeněk Kudrna.
„Co se týče návrhu zákona předpokládám, že by měl respektovat zavedení závaznosti nominačního postupu a zavedení pravomoci Výboru odmítnout uchazeče, který nesplňuje základní předpoklady,” uvedl ke snahám o vylepšení současné podoby zákona předseda dozorčí rady ČEPRO Ivan Souček.
Vládní návrh zákona (sněmovní tisk č. 220) zahrnuje zřízení stálého Výboru pro personální nominace, který bude navržené uchazeče posuzovat, dále zavedení transparentního nominačního postupu pro výběr uchazečů o řídící a dozorčí funkce ve státních firmách a povinnost konat otevřená výběrová řízení na řídící posty ve státních firmách. Více o návrhu zde.
Rekonstrukce státu se oblasti kontroly hospodaření státních firem věnuje už od roku 2013. Vítáme proto snahy vlády předložit zákon, který by dal jasná pravidla personálním nominacím. Současně však usilujeme o takovou podobu zákona, která bude skutečně vymahatelná a funkční. Proto plně podporujeme výše uvedený pozměňovací návrh.