Poslanci včera konečně rozhýbali protikorupční zákony. A ne ledajaké. Systém exekucí se dočká největších změn za posledních 20 let. Zároveň poslanci konečně podpořili rozšíření kontrol Nejvyššího kontrolního úřadu na státní firmy a zákon o lobbování posunuli do třetího čtení. Zákony dlouhodobě prosazovala Rekonstrukce státu. Další opatření ale stále čekají ve frontě.
Prosazení dvou důležitých protikorupčních zákonů v jeden den? To se často nevidí. Poslanci včera schválili senátní vratku novely exekučního řádu a ve třetím čtení rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu. Dnes se na pořad schůze dostal i zákon o lobbování, který by měl příští týden zamířit do třetího čtení. Díky zkrácení lhůty na projednání má tak šanci na schválení do voleb i zprůhlednění lobbingu.
Novela exekučního řádu omezí dluhové pasti
Reforma exekučního řádu si prošla trnitou cestou. Projednávání se táhlo, návrh se ve Sněmovně proměnil k nepoznání a důležité změny museli nakonec ještě přidávat senátoři. Právě senátní vratku nakonec podpořila i Sněmovna.
„Schválením senátní verze poslanci napravili několik zásadních přehmatů z minulosti, které v ČR sužují přes sedm set tisíc lidí v exekuci. Těm se uleví zejména díky zastavení dlouhodobě nevymahatelných exekucí z divokých dob bez dostatečné regulace. Dlužníci také začnou od nabytí účinnosti novely nejdříve splácet původní dluh neboli jistinu,a až poté úroky a penále,” komentuje výsledek právník Rekonstrukce státu Věnek Bonuš. Novela zároveň omezuje zabavování osobního majetku v domácnostech (tzv. mobiliární exekuce) a mimo jiné digitalizuje přístup k exekučnímu spisu. Podrobný přehled změn si můžete pročíst tady.
Na finální podobě novely Rekonstrukce státu úzce spolupracovala s poslanci, senátory a dalšími neziskovými organizacemi (Institut pro prevenci a řešení oddlužení, Rubikon Centrum, Charita Česká republika a Člověk v tísni). V Parlamentu se již bohužel nenašla shoda na spravedlivějším nastavení systému exekucí do budoucna. Teritorialitu exekutorů, která by zásadně omezila korupci a kšeftování s dluhy, tak bude mít příležitost prosadit až příští vláda.
Nejvyšší kontrolní úřad uvidí na hospodaření státních firem
Druhým včerejším úspěchem ve Sněmovně je schválení novely zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ), která umožní rozšířit působnost úřadu. Jako nezávislý auditní orgán by tak mohl vidět i na to, jak s veřejnými penězi nakládají státní firmy jako je ČEZ, ČEPRO nebo České dráhy. Rekonstrukce státu za toto opatření lobbuje od svého vzniku v roce 2013. Po třech letech od předložení návrhu ho nyní poslanci předali Senátu, který musí současně posvětit také nezbytnou změnu ústavy. Pokud se to podaří, klíčový protikorupční zákon může zamířit k podpisu prezidenta ještě před volbami.
„Nejvyšší kontrolní úřad je jedinou nezávislou institucí, která může politikům i veřejnosti přinášet objektivní informace o tom, jak je vláda efektivní a jak hospodaří s veřejnými penězi. A především doporučovat, jak to zlepšit. Již nyní vidí na více než 1,5 bilionu korun, se kterými stát hospodaří. Další bilion ve státních firmách se ale zatím nezávislému auditu vyhýbá. Senátoři mají nyní příležitost to konečně změnit,” říká právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.
Vládě zůstává řada protikorupčních restů
Schválení novely exekučního řádu i rozšíření kontrol NKÚ je pro českou protikorupční legislativu velkým krokem dopředu. Další důležité zákony ale už mají jen velmi malou šanci na přijetí do voleb. Pod stůl tak téměř jistě spadne posílení ochrany oznamovatelů korupce, posílení práva na informace, reforma dohledu nad veřejnými zakázkami nebo posílení nezávislosti státních zástupců. Na kompletní protikorupční vysvědčení vlády se podívejte zde.