Rekonstrukce státu představila výzvu vládě za nezávislou justici také v Brně. Pavel Franc jako ředitel mezinárodního týmu právníků Frank Bold připomněl, proč by politici měli co nejdříve zavést 7 pojistek pro nezávislost justice. Premiér Andrej Babiš podle něj pomohl k přijetí několika kvalitních protikorupčních zákonů a teď by měl přinést potřebné základní garance i justici. Platforma tak reaguje na situaci po náhlé výměně ministra spravedlnosti.
Pavel Franc poskytl rozhovor TV Seznam 6. května na demonstraci za nezávislost justice v Brně. Záznam rozhovoru najdete tady (v čase 10:50 až 15:25).
Reportér: „Pane Franci, mají podle Vás vůbec ty demonstrace smysl? Je to teď na místě? Je ohrožen právní stát?“
Pavel Franc: „Podle mého názoru demonstrace jsou místě a to z jednoho důvodu. Paní Benešová při svém nástupu do funkce řekla, že okamžitě chce reformovat strukturu státního zastupitelství a soudnictví, což v tom momentě také znamená, že všichni v justici nemají jistá místa. A to si nemyslím, že je dobrý vstup do funkce, zvláště za situace, kdy sama paní Benešová připustila, že takovou reformu přitom nemůže ani stihnout, protože má zkrácený mandát. A v tom momentě vlastně nevím, jaký byl účel a důvod těchto kroků, než vytvářet nejistotu v justici. Z toho důvodu mně přijde poměrně pochopitelné, že lidé jsou pozorní a chtějí projevit svoje obavy, že justice by měla zůstat nezávislá a neměla by být pod politickým tlakem.“
Reportér: „Vy jste to trochu naznačil. Ale může ministryně spravedlnosti za tak krátkou dobu zamíchat s těmi státními zastupitelstvími?“
Pavel Franc: „Může toho udělat podle mého názoru hodně. Těch nástrojů jako ministr má dost, ale těžko všechno odhadovat. My přicházíme s celou řadou doporučení. Právě proto, aby nebyly jen demonstrace, ale aby občanská společnost navrhla nějaké řešení, jak z té situace ven. Přišli jsme se 7 kroky pro justici. Těch 7 kroků se dá velice rychle zrealizovat a měly by zásadní dopad na justici. Z toho druhého pohledu, ano, ministryně má ještě veliký rejstřík toho, jak může ovlivnit fungování justice po dobu jejího funkčního období.“
Reportér: „Platforma Rekonstrukce státu a vy osobně budete s paní Benešovou mluvit. Jaká tedy konkrétní opatření navrhujete? Jak ta jednání budou vypadat?“
Pavel Franc: „My jsme vyzvali vládu, abychom se sešli s konstruktivními doporučeními k řešení této situace. Premiér přislíbil jednání na tento pátek. Já se na to jednání samozřejmě těším. A těch kroků je hned několik. Já bych vyzdvihl, že by mělo být zajištěno, aby státní zástupci nebyli odvoláváni rychle, byť pod různými záminkami restrukturalizace a standardizace a podobně, ale aby tam byly jisté záruky. Aby nejvyššího státního zástupce nebylo možné odvolat z politických důvodů, ale pouze v případě nějakých kárných provinění. To stále není zrealizováno. Hnutí ANO se k tomu zavázalo už v roce 2013 a stále se nic nestalo. Takže si myslím, že to by se mělo udělat co nejdřív, že by to byl ten první krok.
A samozřejmě bychom byli rádi, aby se pomohlo i justici. Aby všechna výběrová řízení na nové soudce, na předsedy soudů, na státní zastupitelství byla transparentní a tím pádem pod veřejnou kontrolou, a díky tomu aby se na tyto posty dostávali opravdu kvalitní kandidáti. A nakonec, protože my jsme prosadili registr smluv, všechny smlouvy státu jsou dneska veřejně dostupné, my bychom byli rádi, aby i všechny rozhodnutí soudů všech instancí byly zveřejněny online, aby se každý občan mohl podívat, jak soudy rozhodují. Aby tam byla větší veřejná kontrola. Ale také, aby se zvyšovala kvalita, aby soudci samotní se mohli navzájem dobře seznámit se svou judikaturou.“
Reportér: „Andrej Babiš a hnutí ANO vznikly jako protikorupční organizace. Z pohledu Rekonstrukce státu, myslíte si, že se současné vládě Andreje Babiše daří být protikorupční?“
Pavel Franc: „Musím říct a nechci to zamlčet, že díky premiéru Babišovi vzniklo hned několik protikorupčních zákonů. I zákon o registru smluv by bez podpory od premiéra Andreje Babiše nikdy nevznikl, stejně jako zákon o financování politických stran. V tomto směru to není tak černobílé. Premiér v této oblasti udělal velký kus své práce. Ale teď se bavíme o něčem jiném. Teď se bavíme o justici, což je třetí noha demokracie. Je to moc, která by měla být nezávislá ve státě. Měly by tam být velké záruky za to, že ta nezávislost bude realizována. A bohužel – když se podíváte, ty důvody, pro které je jmenována nová paní ministryně, jsou velice podivné. Ministryně bojovala přímo s těmi, kteří odhalovali korupci, byla na to najímána. A dnes byla do úřadu dána s tím, že naopak bude bojovat s korupcí. Nemyslím si proto, že je to nejvhodnější personální management.“
Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.