Vláda doposud nepřijala žádnou ze sedmi pojistek nezávislé justice. Premiér Andrej Babiš chce pokračovat v jednání s Rekonstrukcí státu na další schůzce 19. června. Zájem o tuto schůzku však máme pouze v případě, že vláda do 17. června podpoří úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství a začne pracovat na dalších požadovaných pojistkách. Poslanecká novela by do Sněmovny mohla jít už na začátku července, zatímco přijetí komplexní vládní novely bude trvat nejméně rok.
Zástupci Rekonstrukce státu doposud počítali pouze se schůzkou 25. června s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Již 4. června jsme se sešli s premiérem Andrejem Babišem, a osobně mu představili požadavky výzvy 7 pojistek pro nezávislou justici. Premiér však odmítl zrychlení příprav potřebných zákonů, protože pro něj "nevidí potřebu". Andrej Babiš následně prezentoval jednání jako známku toho, že není třeba protestovat, neboť stojí o komunikaci s občanskými iniciativami hájícími nezávislou justici. Proti této interpretaci jsme se ohradili. Jednání bylo sice dlouhé, ale nepřineslo žádné hmatatelné výsledky. Klíčové jsou pro nás proto stále činy vlády, nikoliv další sliby a prohlášení.
Rozhodli jsme se proto přijmout nabídku na další schůzku s premiérem pouze v případě, že do 17. června:
Právě setkání 19. června by mohlo být příležitostí k ustanovení pracovní skupiny k justici tvořené zástupci expertů z řad justice, všech parlamentních stran a občanské společnosti. Na tomto setkání by však měl být přítomen zástupce poslaneckého klubu ANO, který bude garantovat prosazení pojistek ve Sněmovně - jeho předseda Jaroslav Faltýnek nebo předseda sněmovny Radek Vondráček.
„Opakovaně jsme vyzvali vládu, aby podpořila poslaneckou novelu, která je již připravena, má širokou podporu odborníků a věcně nevadí ani ministryni spravedlnosti. Tato novela by mohla být Sněmovnou schválena již v prvním čtení na začátku července, čímž by byly zajištěny první garance pro nezávislou justici,“ řekl právník Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu. „Pokud vláda tyto kroky neučiní, tak další schůzka nemá smysl. Chceme se sejít pouze v případě, že budeme moci jednat o prvních posunech v navrhovaných opatřeních,“ dodává Kraus.
Celou naši odpověď premiérovi si můžete přečíst zde.
Úzká novela má podporu vládní ČSSD i opozičních stran
Pojistky proti zásahům do chodu justice se staly výrazným tématem včerejších Otázek Václava Moravce. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v nich řekl, aby se potřebná pojistka k posílení nezávislosti nejvyššího státního zástupce přijala pomocí vládní novely, která by do Sněmovny putovala nejdříve v září. Přijetí podobné novely by však pravděpodobně trvalo minimálně rok i více. „Zůstává navíc otázkou, jestli by vůbec k přijetí došlo. V minulosti ztroskotaly všechny komplexní vládní návrhy na různých sporech, které ne vždy souvisely s potřebnými garancemi pro nezávislou justici. Návrh by tak nemusel být přijat ani do konce tohoto volebního období. To ani v nejmenším není dobrá cesta pro uklidnění obav veřejnosti,“ předestírá Lukáš Kraus.
Poslanecký návrh novely zákona o státním zastupitelství ve studiu naopak jasně podpořil zástupce Pirátů Jakub Michálek i zástupce TOP09 Miroslav Kalousek. Problém by s ním neměly ani další opoziční strany jako ODS, KDU-ČSL, STAN, s jejichž poslanci už jsme jednali. Na včerejší schůzce s iniciativou Milion chvilek pro demokracii pak podporu úzké novele vyjádřil i ministr vnitra a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček. „Ačkoliv jsme na této schůzce osobně nebyli přítomni, její závěry jsou samozřejmě pozitivní. Velmi oceňujeme, že vládní strana chápe nutnost vyhovět oprávněným požadavkům, a učinit tak co nejdřív,“ dodává Lukáš Kraus.
Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.