Rozhodnutí okresních, krajských a vrchních soudů by měly být od příštího léta povinně na internetu. Návrh včera finálně podpořila Sněmovna, které vrátil novelu zákona o soudech a soudcích Senát. České soudy dosud rozhodnutí zveřejňovaly i přes existující povinnost jen minimálně. Opatření, které Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazovala, posílí transparentnost a předvídatelnost soudů i sjednocování jejich rozhodování.
Nižší soudy mají zveřejňovat významná rozhodnutí už 10 let, dělaly to ale jen velmi zřídka, nebo vůbec. Zatímco na Slovensku mají za stejné období občané i soudci přístup k zhruba 3,5 milionu rozhodnutí, v Česku je to jen několik desítek tisíc. Povinnost totiž dosud upravovala jen ministerská instrukce. Zákonná úprava by měla zajistit, že se poctivého naplnění veřejné databáze dočkáme i u nás.
Transparentnější, kvalitnější a digitální soudnictví
Opatření výrazně zprůhlední soudní rozhodování a napomůže i jeho zkvalitňování. „Včera schválená povinnost zveřejňovat soudní rozsudky je přelomové opatření, kterému se soudy a úředníci Ministerstva spravedlnosti efektivně bránili od roku 2002. Zásadně přispěje k lepší práci soudců, kterým chybí přehled o tom, jak rozhodují jejich kolegové,” říká Pavel Franc, CEO Frank Bold a zakladatel Rekonstrukce státu.
To potvrzuje i bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová: „Zveřejňování rozhodnutí přispěje ke zlepšení práce soudů tím, že k soudci samotnému se dostanou informace o tom, jak stejnou situaci, či situaci velmi podobnou, právně hodnotí jeho kolegové z jiných soudů, což může být podnět k zamyšlení nad vlastní výkladem práva.” Občané zároveň získají příležitost fungování soudů lépe porozumět a informovaně se rozhodovat, v jakých případech má smysl se na soud obrátit.
„Doposud bylo běžné, že v podobné věci soudy rozhodovaly naprosto odlišně a spravedlnosti se nedostávalo. Nově bude na rozhodování soudů lépe vidět. Jsme rádi, že poslanci tuto povinnost do vládního návrhu zákona o soudech a soudcích přidali. Podařilo se tak dotáhnout klíčové opatření, které dlouhodobě prosazujeme,” doplňuje Pavel Franc.
Poděkování patří zejména poslankyni Taťáně Malé (ANO) a Jakubovi Michálkovi (Piráti) za předložení pozměňovacích návrhů a Markovi Výbornému (KDU-ČSL) za jejich podporu. Poděkovat jim můžete i vy přes naši aplikaci Reflektor.
Bude třeba dohlédnout i na ministerskou vyhlášku
Rekonstrukce státu aktivně prosazovala zakotvení povinnosti do zákona u politiků několik let. Opatření patřilo i mezi požadavky výzvy 7 pojistek pro nezávislost justice, kterou jsme iniciovali v souvislosti s náhlou výměnou ministra spravedlnosti na jaře 2019. Přesto, že byla instrukce ministerstva spravedlnosti koncem loňského roku novelizována, byla spuštěna nová databáze a soudci dostali k dispozici automatický anonymizér, vymahatelnost a dlouhodobou stabilitu opatření zajistí pouze zákonná úprava, kterou včera Parlament posvětil.
Důležité ale bude dohlédnout i na převedení zákona do praxe. Povinné zveřejňování by mělo začít od července roku 2022, přičemž veškeré detaily by měla upravit ministerská vyhláška. Rekonstrukce státu se proto bude zasazovat o to, aby obsahovala jasný harmonogram postupného rozšiřování zveřejňovaných soudních agend a rozsudky byly publikovány v otevřeném formátu umožňujícím strojové zpracování a analýzu.
Poslechněte si více k tématu v našem podcastu Dobrá správa: