Sněmovna v pátek schválila klíčový zákon, který občanům zajistí možnost komunikovat s úřady digitálně. Zákon o právu na digitální službu zaručí možnost řešit úřední věci přes internet bez nutnosti obíhat jednotlivé úřady osobně. Stát má na digitalizaci svých služeb 5 let.
Poslanci v pátek schválili zákon o právu na digitální služby. Takzvaná digitální ústava má být klíčovým krokem pro další digitalizaci státní správy. Občanům garantuje možnost komunikovat s úřady přes internet a státu ukládá povinnost postarat se o to, aby digitalizace služeb proběhla do 5 let. Možnost řešit úřední věci “papírovou” formou však občanům nadále zůstane.
„Přijetí zákona o právu na digitální služby je klíčovým krokem v budování českého eGovernmentu, který může posílit transparentnost a efektivitu státní správy a výrazně snížit zátěž pro občany při jednání s úřady. Současně je však potřeba pohlídat, že stát bude své závazky naplňovat a rovněž chránit soukromí svých občanů,” připomíná právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.
Co přinese digitální ústava?
Díky zákonu vznikne katalog všech služeb poskytovaných státem, ve kterých bude možné digitální komunikaci využít. Současně odpadne povinnost občanů dokládat papírové dokumenty a opakovaně poskytovat údaje, které už má stát k dispozici. Potřebné informace a dokumenty si budou úřady předávat mezi sebou a chybějící data si budou zjišťovat z existujících registrů. Občané budou mít také právo přistupovat k informacím, které o nich stát vede.
Vláda má do 12 měsíců od nabytí účinnosti zákona připravit harmonogram toho, jak bude digitalizace zavedena do praxe. Úřady poté budou mít další 4 roky na to, aby začaly své služby poskytovat digitálně. Sněmovna schválila návrh ve znění komplexního pozměňovacího návrhu Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a několika dílčích pozměňovacích návrhů poslanců. Pro zákon zvedlo ruku 163 poslanců ze 166 přítomných a míří tedy dále do Senátu.
Zasloužil by zákon ještě dopilovat?
Rekonstrukce státu doporučila poslancům schválit také pozměňovací návrhy Ondřeje Profanta (Piráti), poslanci však podpořili pouze dva z jeho pěti návrhů. Přijatá opatření posilují požadavek na výstupy digitální služby v otevřeném formátu a zpřesňují některé formulace. Prosadit se naopak nepodařilo návrhy upřesňující nakládání se souhlasy občanů ohledně využití jejich údajů a rozšíření formátů, které lze v komunikaci se státem využít v případě absence elektronického formuláře.