Dlouhodobá praxe ukázala, že přezkum zadávání veřejných zakázek je v Česku zdlouhavý a nepřehledný. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes konečně představilo návrh zákona, který to má změnit. Přinese změnu fungování ÚOHS, kdy namísto předsedy budou nově o přezkumech rozhodovat specializované senáty v jedné jediné instanci. Rekonstrukce státu návrh reformy vítá.
Reformu ÚOHS v oblasti dohledu nad veřejnými zakázkami slíbila pětikoalice již ve svém programovém prohlášení a stvrdila jej i dohoda koaličních stran z konce roku 2023. Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Ivana Bartoše (Piráti) nyní konečně zveřejnilo návrh reformy a poslalo jej do meziresortního připomínkového řízení.
Zatímco Česká republika a Slovensko přezkoumává veřejné zakázky až v 5 instancích, 23 z 27 států EU o jedné zakázce rozhoduje maximálně ve 3 instancích. Český model přezkumu je tak zásadně komplikovanější než evropský standard, přičemž tato systémová komparativní nevýhoda se projevuje i v délkách rozhodování, po které jsou zakázky státu i obcí zablokované.
Analýza délky rozhodování ÚOHS v návrhových řízení v roce 2022 ukázala, že do 2 měsíců od podání návrhu dodavatele rozhodl ÚOHS pouze 2 % případů, které posuzoval meritorně. Pro srovnání německý federální úřad do 2 měsíců vyřídil většinu případů.
Typicky lze v ČR očekávat definitivní rozhodnutí ve věci za 3 až 7 měsíců, přičemž 10 % případů trvá déle než 9 měsíců a 5 % déle než rok. Na vině není pomalá práce úředníků ÚOHS, ale právě nevyhovující systém, který ve své komplikovanosti nemůže dodat stejné výsledky jako agilnější modely přezkumu v zahraničí.
Návrh nyní projde meziresortním připomínkovým řízením a my jej budeme nadále sledovat.
Chcete vědět víc o reformě ÚOHS?
Transparentní, rychlý a odolný proti politickým tlakům. Takový by měl být Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při dohledu nad soutěží o veřejné zakázky. A díky reformě se takovým stane.
REFORMA