Vláda by měla zjednodušit proces přijímání i zaměstnávání lidí prchajících před válkou na Ukrajině

Vláda by měla zjednodušit proces přijímání i zaměstnávání lidí prchajících před válkou na Ukrajině

Sdílet: 11. 03. 2022

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu do Česka přišlo asi dvě stě tisíc válečných uprchlíků, především žen a dětí. Dá se předpokládat, že jejich počet bude postupně narůstat a nejspíše zde zůstanou minimálně několik měsíců. Rekonstrukce státu proto ve spolupráci s experty na azylovou politiku zmapovala problémy a navrhla vládě, jak je vyřešit a zajistit nejen hladký proces příchodu a ubytování uprchlíků, ale výhledově také jejich zaměstnávání a vzdělávání.

Foto: ČTK

Před ruskými bombami na Ukrajině utíkají lidé s ukrajinským občanstvím, ale i občané jiných zemí, kteří na území Ukrajiny pobývali, například i z důvodu jejich odchodu z putinovského Ruska. Lidem s právním důvodem pobytu na Ukrajině (typicky víza, přechodný a trvalý pobyt) by proto podle expertů měla být zajištěna obdobná podpora jako lidem s ukrajinským občanstvím.

Zbavme se administrativních překážek

Po vyřízení základní administrativy spojené se vstupem do Česka a ubytování bude pro velkou část uprchlíků klíčová otázka zaměstnání. Velkou překážkou pro ně dosud byla povinnost získání pracovního povolení od Úřadu práce, to proto experti zabývající se prací s cizinci navrhli zrušit - stát by se to mělo brzy. Na místě by bylo i zřízení funkce koordinátorů zaměstnávání Ukrajinců, kteří budou propojovat poptávku s nabídkou a poskytovat například i tlumočení. Pro pracovně neaktivní uprchlíky je žádoucí i zjednodušení žádostí cizinců o sociální dávky, které se už také připravuje.

Další krok, který by vláda podle expertů měla učinit, je vyškrtnutí Ukrajiny se seznamu bezpečných zemí původu, protože to už více než dva týdny bezpečná země není. To by mělo výrazně zjednodušit proces přidělování azylu. K tomu stačí novelizovat vyhlášku Ministerstva vnitra.

Přehled doporučení pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny:

  • Umožnění udělování speciálních víz i pro uprchlíky před válkou na Ukrajině bez ukrajinského občanství.
  • Zrušení povinnosti pracovního povolení od Úřadu práce pro rychlejší zaměstnávání. Zrušením této povinnosti zároveň odpadne povinnost zaplatit 500 Kč.
  • Zajištění dostatečných kapacit na českých nádražích, kde staví vlaky s uprchlíky.
  • Psychologická pomoc pro děti a pomoc s jejich začleněním.
  • Koordinace zaměstnávání - propojení nabídky s poptávkou a zajištění tlumočení.
  • Zapojení adaptované komunity Ukrajinců, kteří mohou pomoci s adaptací příchozích.
  • Vyškrtnutí Ukrajiny ze seznamu bezpečných zemí původu pro zrychlení azylového řízení.
  • Zjednodušení procedury vydávání sociálních dávek.
Válka na Ukrajině staví nejen českou státní správu před situace, na které není připravena a ve kterých musí nezvykle rychle reagovat. Navzdory očividné snaze vlády je zřejmé, že nelze okamžitě podchytit všechny problémy. Proto se snažíme být v kontaktu i s organizacemi a lidmi pracujícími s uprchlíky z Ukrajiny v první linii a přispívat k tomu, aby se identifikované problémy na politické úrovni rychle vyřešily.
Josef Karlický právník a supervisor obsahu Rekonstrukce státu
Sdílet: