Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Vypínání webů? Jen pro bezpečnostní hrozby!

Vypínání webů? Jen pro bezpečnostní hrozby!

Sdílet: 02. 02. 2023

Ministerstvo vnitra chystá zákon o omezení šíření obsahu ohrožující národní bezpečnost online. Jaký bude a proč je nepřesné ho nazývat antidezinfo zákonem? Jak bude vyvážená jeho účinnost, svoboda slova a principy právního státu? Rekonstrukce státu úspěšně prosazuje zavedení pojistek proti jeho zneužití.

Kauza loňského vypnutí několika dezinformačních webů a následná společenská debata i soudní přezkum ukázaly, že prosté vypnutí zpravodajských webů, které přináší dezinformace, není možné bez opory v legislativě. Potřebujeme takový zákon vůbec? Pokud nebude potlačovat svobodu projevu a nebude zneužitelný v politickém boji, je lepší pravidla mít než opakovat mimoprávní postup. Původní návrh Ministerstva vnitra jsme kritizovali jako děravý. Od té doby ale došlo k dramatickému vylepšení.

Vítáme, že se ministerstvo postavilo kritice čelem a pozvalo nás k předložení návrhů na zlepšení. Výsledná nová verze návrhu není dokonalá, ale řeší většinu zásadních nedostatků původního návrhu:

❌ Okruh toho, co bude možné vypnout, nebude definován vágně a široce.

✅ Vypínat bude možné pouze obsah představující závažnou, konkrétní a bezprostřední hrozbu pro chráněné zájmy, jako je národní bezpečnost a svrchovanost.

❌ Nebude možné zablokovat doménu na neomezeně dlouhou dobu, odvolání bude možné pouze skrz správní žalobu, která trvá roky.

✅ Bude možné zablokovat doménu jen na nutnou dobu, o žalobě proti rozhodnutí bude muset rozhodnout soud do 7 pracovních dnů.

❌ Zablokovat celou doménu (např. zpravodajský web) nebude jedinou možností.

✅ Bude možné vypnout jen část obsahu (např. jen blog, který je součástí zpravodajského webu).

❌ Nebude možné, aby se veřejnost nedozvěděla o rozhodnutích dle tohoto zákona.

✅ Dohledový úřad bude muset vést veřejný seznam rozhodnutí vydaných dle tohoto zákona.

Příklad:

Nepůjde vypnout obsah, který tvrdí, že Rusko je spasitel. Půjde však vypnout obsah, který vyzývá k násilí proti uprchlíkům.

Nutno dodat, že výše uvedené pojistky v návrhu zákona odrážejí aktuální pracovní verzi. Návrh je stále ve velmi rané fázi legislativního procesu, teprve jej čeká připomínkové řízení a schvalování na vládě i v parlamentu. A přestože je vývoj pozitivní, stále je zde několik bodů, ve kterých považujeme za důležité zákon dále vylepšit. Prosazujeme výjimku z blokování pro pravdivé faktické výroky a také automatický soudní přezkum každé blokace.

Účinnost zákona bude výrazně ovlivněna i tím, jak se veřejnost s novým zákonem identifikuje. Proto dlouhodobě apelujeme na transparentní postupy a zapojování expertů i občanské společnosti do tvorby dezinformační legislativy, která se dotýká našich občanských práv.

svobodaslova.online

Svoboda projevu je základní lidské právo, které je nutné ošetřit i v online prostředí. Proto prosazujeme legislativu, která chrání práva uživatelů před zásahy platforem jako jsou třeba Facebook, Google a další. Hledáme způsoby, jak čelit informačním hrozbám jako je ruská propaganda, aniž bychom přitom vytvářeli nástroje k omezování názorové plurality a politické konkurence. Více si přečtěte na svobodaslova.online.

Sdílet: