Vláda dnes schválila dva návrhy volebních zákonů, které směřují ke sjednocení úprav volebních kampaní pro všechny typy voleb v Česku. Díky úsilí Rekonstrukce státu návrhy posílí transparentnost volebních kampaní a zavedou pravidla proti zahraničnímu vměšování do voleb. V budoucnu by se měla zvýšit kapacita úřadu dohlížejícího na férovost voleb, nově vzniknou sankce proti lživým kampaním a zvýší se i veřejná kontrola vykazování nákladů na volební kampaň.
Vláda dnes schválila návrhy dvou zákonů, které mají sjednotit pravidla, která byla doposud roztříštěna v jednotlivých volebních zákonech. Díky Rekonstrukci státu navíc oba návrhy obsahují prvky posilující transparentnost volebních kampaní a zamezující potenciálnímu vměšování netransparentních subjektů ze zahraničí do voleb.
Rekonstrukce státu už v roce 2016 prosadila významnou změnu pro férovou politickou soutěž. Díky novele zákona o sdružování v politických stranách musely politické strany už od začátku roku 2017 povinně vést transparentní účty, jejich hospodaření začal kontrolovat nezávislý úřad (ÚDHPSH) a zákon zavedl i limity pro výši přijatých darů.
Další pravidla obsažená ve volebních zákonech dále stanovila období, během které musí politické strany a hnutí transparentně vykazovat, že vedou kampaň, jasně označovat svoji volební reklamu a nezávislému úřadu vykazovat i volební účetnictví.
Na základě zkušeností s volebními kampaněmi v minulosti předložilo ministerstvo vnitra vládě návrh, který má za cíl eliminovat prostor pro obcházení volebních pravidel. Návrh zákona o volebních kampaních zavádí např. sankce za lživé kampaně s pokutou až 2 miliony korun. Reaguje tak možná i na lživý inzerát o kandidátu Karlu Schwarzenbergovi, který vyšel těsně před 2. kolem prezidentských voleb v roce 2013.
Současně řeší situaci, kdy formálně za kandidáta vede volební kampaň jiný subjekt, jak tomu bylo například před prezidentskou volbou v roce 2018, kdy za vítězného kandiáta Miloše Zemana vedl kampaň spolek Přátelé Miloše Zemana, z. s.
Návrh ale myslí i na situace, kdy chce podporovatel pouze vylepit pár plakátů na podporu svého kandidáta a říká, že drobné osobní kampaně s náklady do 3 000 Kč se nemusí registrovat u dohledového úřadu.
Návrh zákona o volebních kampaních chce přinést také vyšší míru digitalizace v procesech souvisejících s vykazováním nákladů na volební kampaň a s kontrolou vykazování. To v prvé řadě usnadní práci dohledového úřadu, ale umožní to také větší veřejnou kontrolu.
Vládní návrh určuje, že kampaň v Česku nemohou vést ani financovat osoby ze zemí mimo EU a firmy, které nemají sídlo na českém území. Stejně tak se kampaní nemohou účastnit firmy, které nemají známé vlastníky (neplní svou povinnost zapsat vlastníka v evidenci skutečných majitelů).
Související návrh zákona také určuje, že politické strany nemohou přijímat dary ani jiné výhody od firem mimo EU a firem s neznámými vlastníky. Podobně zákon zakazuje přijímání darů i od subjektů, v nichž má přímý či nepřímý podíl vlastník ze zemí mimo EU nebo firma se sídlem mimo EU.
Přidání nových kompetencí ÚDHPSH by nemělo reálný význam, pokud by nebylo doprovozeno adekvátním posílením jeho kapacit. Rekonstrukce státu dlouhodobě upozorňuje na finanční podhodnocení klíčového dohledu nad protikorupčními pojistkami (např. dohled nad whistleblowingem, předcházení střetu zájmů či připravovanými pravidly lobbování).
Vláda má proto jedinečnou příležitost napravit tento nedostatek ve své protikorupční politice, na který upozornila i čerstvá Zpráva o právním státu Evropské komise. Návrh zákona uvádí, že při odhadovaném rozsahu agendy se předpokládá potřeba navýšení počtu zaměstnanců minimálně o 15 služebních míst.
Změny volebních zákonů čeká ještě legislativní kolečko v Parlamentu. Rekonstrukce státu bude podobu návrhů dále sledovat, aby podpořila transparentnost volebních kampaní a financování politických stran a hnutí. Pokud vláda stihne oba návrhy zákonů prosadit, mají podle plánu vejít v platnost už 1. ledna 2026. Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025 by tak zřejmě ještě měly proběhnout podle současného znění volebních zákonů. Změny by se promítly až do kampaní pro senátní a komunální volby v roce 2026.
Změny volebních zákonů zavádí: