Senátem prošla novela zákona o státním zastupitelství, která po bezmála 25 letech posílí nezávislost nejvyššího státního zástupce. Vláda už nebude moci kdykoliv bez udání důvodů odvolat nejvyššího státního zástupce. Jde o klíčovou pojistku proti politickým tlakům na státní zastupitelství a garanci toho, že i kauzy z nejvyšších pater politiky nebudou zameteny pod koberec. Rekonstrukce státu požadovala tuto změnu už od svého vzniku v roce 2013.
Novela zákona o státním zastupitelství je jedním z devítky zákonů, které Rekonstrukce státu požadovala při svém vzniku. Je totiž zárukou, že i kauzy osob z nejvyšších pater politiky budou řádně prošetřeny a stíhány. Na novelizaci zákona si vylámali zuby všichni ministři spravedlnosti od roku 1999, kdy první širší novelizaci zákona předložil Otakar Motejl (ČSSD).
Senátoři dostali na stůl kompromisní vládní návrh, který je možné označit za solidní a slibný. Přesto panovala velká nejistota ohledně toho, zda senátoři návrh z dílny ministerstva spravedlnosti skutečně schválí. Ústavně-právní výbor Senátu totiž návrh po krátké diskuzi zamítl kvůli údajným legislativně-technickým chybám (a dalším výtkám vůči němu) místo toho, aby senátoři předložili pozměňovací návrhy, které by údajné nedostatky zhojily.
Návrh ministerstva spravedlnosti pro vedoucí státní zástupce stanovuje pevná sedmiletá funkční období (u nejvyššího státního zástupce bez možnosti opakování). Pokud chce vláda odvolat nejvyššího státního zástupce, zákon stanovuje konkrétní důvody odvolatelnosti a umožňuje přezkum tohoto rozhodnutí Nejvyšším správním soudem. Novela zahrnuje také transparentní výběrová řízení na vedoucí státní zástupce a určuje požadavky na praxi na státním zastupitelství, které musí uchazeči splňovat.
Původní návrh ministerstva spravedlnosti pod vedením Pavla Blažka (ODS) se dočkal velké kritiky protikorupčních organizací a odborné veřejnosti, protože by paradoxně zavedl větší závislost špiček státního zastupitelství na vládě. Návrh poté prošel výrazným přepracováním.
Přes výhrady k délce mandátu* nejvyššího státního zástupce hodnotí Rekonstrukce státu novelu, kterou dnes schválili senátoři, pozitivně. Připomeňme totiž, že původně předložený návrh byl velmi rizikový (v úplně první verzi novely byla dokonce zachována možnost vlády bezdůvodně odvolat nejvyššího státního zástupce). Hrozilo tak, že politici ovládnou státní zastupitelství a případná korupce v nejvyšších patrech politiky bude ututlána.
Návrh nyní míří k podpisu prezidenta. Za Rekonstrukci státu budeme i nadále sledovat a vyhodnocovat, jak bude zákon fungovat v praxi.
Hlavní body novely:
* Systémovější by bylo, aby nejvyšší státní zástupce měl desetiletý mandát podobně jako předsedové nejvyšších soudů.